آیا در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک مربی فوتبال سوالی دارید؟ در اینجا همه چیزهایی که باید در این مورد بدانید گفته خواهد شد.

 

مربی فوتبال چه کسی است؟

یک مربی فوتبال، جلسات تمرینی را با هدف کمک به بازیکنان در بهبود عملکردشان و بهتر شدن نحوه بازی آن‌ها، برنامه ریزی و هدایت می‌کند.مربیان فوتبال مهارت‌ها، انگیزه و آمادگی بازیکنان فوتبال و تیم‌ها را توسعه می‌دهند.

آنها همچنین تیم را در مسابقات سازماندهی و هدایت و رهبری می‌کنند. بسته به توانایی، تجربه و صلاحیت، یک مربی ممکن است با کودکان، جوانان، بزرگسالان و یا تیم‌های پایه، آمارتور، نیمه حرفه ای و حرفه ای کار کند.

 

چگونه مربی فوتبال شوم؟

توجه: اطلاعات زیر جامع نیست و مبتنی بر آموزش مربیگری در اتحادیه فوتبال انگلیس و یا یوفا است. دوره‌ها و مسیر‌ها بسته به فدراسیون‌ها و انجمن‌ها که مدرک مربیگری را صادر می‌کنند متفاوت است و ضمنا این مقاله راه‌های مربی شدن در اروپا را شرح می‌دهد و نه ایران

برای تبدیل شدن به یک مربی فوتبال، نیازمند پیش نیازها و شرایط متفاوتی هستیم. سطوح مختلفی در این زمینه وجود دارد. از سطح مورد نیاز برای برای یادگیری اصول اولیه برای فعالیت با تیم‌های آماتور و یا پایه (کودکان)، تا سطح‌های پیشرفته و حرفه ای که در بزرگسالان وجود دارد.

برای رسیدن و دریافت مدارک برای سطوح پیشرفته، معمولا لازم است ابتدا دوره‌های پایین‌تر و ابتدایی را بگذرانیم و تجربه کسب کنیم تا در هرم مربیگری سطح به سطح بالا برویم. در این راه حتی دوره‌های اولیه و پایه بسیار مهم هستند.

 

در اینجا لیستی از دوره‌های یوفا و اتحادیه فوتبال انگلیس درهرم مربیگری برای رسیدن به بالای هرم را بیان خواهیم کرد:

 

۱_مقدمه ای بر مربیگری:

یک دوره ۴ هفته ای که کاملا به صورت آنلاین برگذار می‌شود و اصول مربیگری فوتبال را بیاان می‌کند. گذراندن این دوره پیش نیاز دوره بعدی نیست.

 

۲_سطح دو اتحادیه فوتبال انگلیس که جای خود را به سطح c یوفا داده است:

مدت زمان این دوره ۶۰ ساعت است و مقدمه‌ای کامل و جامع برای مربیگری در سطح پایه فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید در هرم به سطوح بالا بروید این دوره اولین پله مهم است که باید آن را به خوبی بگذرانید.

 

۳_ سطح ۳ اتحادیه فوتبال انگلیس یا B یوفا لایسنس: 

دوره‌ای که یک فصل زمان می‌برد و در این دوره تکنیک‌ها و توانایی‌های خاص برای گذراندن و پیشرفت بازیکنان سطح آماتور را آموزش می‌دهد.

این دوره به مربیان کمک می‌کند تا یاد بگیرند چگونه تمرینات متفاوتی را برای نیاز‌ها یا برنامه‌های خاص بازیکنان خود و بهبودشان طراحی کنند و توانایی فنی، تاکتیکی و فیزیکی خود را بهبود ببخشند. برای گذراندن این دوره، مربی باید در یک تیم خوب و آماده دوره ای را بگذراند و فعالیت کند.

 

۴_سطح ۴ اتحادیه فوتبال انگلیس یا A یوفا لایسنس:

در این دوره مربی را از لحاظ فنی و تاکتیکی برای بهبود و توسعه بازیکنان و تیم‌ها آماده می‌کنند و او را آماده برای هدایت یک تیم و رهبری آن‌ها در مسابقات می‌کنند.

هدف در این دوره برای مربیانی است که می‌خواهند حرفه‌ای کار کنند و به فوتبال حرفه‌ای بپردازند. برای گذراندن این دوره باید به شکل مداوم و فعال مربیگری کنید؛ اولویت در این دوره با مربیانی است که شاغل در تیم‌های بزرگسالان حرفه‌ای هستند.

 

۵_ سطح ۵ اتحادیه فوتبال انگلیس یا PRO یوفا لایسنس:

این بالاترین سطح مدرک مربیگری است. این دوره برای مربیانی است که تجربه بازی حرفه‌ای را دارند (البته این امر یک الزام نیست) و می‌خواهند سرمربی یک تیم حرفه‌ای شوند.

مدارک ویژه‌ای برای مربیگری فوتسال، دروازبانی و فوتبال جوانان وجود دارد. بسیاری از مربیان حرفه‌ای فوتبال گذراندن دوره و دریافت این مدارک را توصیه می‌کنند و آن را به عنوان بخش مفیدی از پیشرفت خود می‌دانند.

علاوه بر این مدارک آکادمیک زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را کسب کرد. تجزیه و تحلیل عملکرد و فعالیت‌ها، مربیگری ورزشی، علوم ورزشی نمونه‌هایی از این موارد هستند. این مدارک و دوره‌ها امروزه اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. جایی که دستیاران یک مربی نسبت به گذشته وظایف بیشتری دارند و نیز توانایی‌های بیشتری باید داشته باشند.

 

 

برای مربیگری فوتبال به چه شرایطی نیاز است؟

پاسخ این سوال بستگی به سطحی دارد که می‌خواهید در آن فعالیت کنید. بسیاری از تیم‌های آماتور یا جوانان به هیچ مدرکی نیاز ندارند (البته ممکن است دوره مبانی اولیه لازم باشد که باید این دوره را گذرانده باشید) اما دوره آنلاین مقدمه و مبانی، نقطه شروع خوبی برای حرکت به مراحل بالاتر است. هرچه به سطوح بالاتر بروید؛ هم از نظر سن و هم توانایی؛ به مدارک پیشرفته تری نیاز خواهید داشت.

 

از چه زمانی و با چه شرایطی می‌توانم این دوره‌ها را شروع کنم؟

شرایط خاصی وجود ندارد و شرکت برای تمام افراد بالای ۱۶ سال آزاد است.

 

برای اینکه یک مربی فوتبال باشم به چه مهارت‌هایی نیاز دارم؟

برای تبدیل شدن به یک مربی خوب فوتبال؛ باید مهارت‌های ارتباطی و رهبری خوبی را داشته باشید. شما باید خوش برخورد بوده و با شخصیت مناسب، بتوانید با بازیکنان خود ارتباط برقرار کنید. مهارت‌های برنامه ریزی و کنترل مجموعه و نیز توجه به جزئیات از دیگر نکات مهم هستند.

 

به عنوان یک مربی با شرایط گفته شده؛ در چه شغل‌هایی می‌توانم مشغول باشم؟

فعالیت به عنوان یک مربی درمسابقات حرفه ای پاسخی روشن و ساده برای این سوال است اما می‌توان به صورت پاره وقت در سطوح پایین هرم مربیگری و فوتبال نیز مشغول بود. کار در برخی از باشگاه‌ها نیمه حرفه‌ای با حقوق مناسب نیز از دیگر مواردی است که می‌توان انجام داد. البته که فعالیت در باشگاه‌های آماتور متعدد بدون دریافت دستمزد نیز در دسترس است.

همچنین فرصت کار به عنوان مربی فوتبال در آکادمی‌های حرفه ای و غیر حرفه ای و همچنین اردوهای باشگاه‌ها و نیز باشگاه‌های فوتبالی که پس از تعطیلی مدارس کودکان آغاز می‌شود وجود دارد. پس از کسب مدرک مربیگری فوتبال، می‌توان در حوزه‌های مختلفی مانند روانشناسی ورزشی، استعدادیابی و یا مربی دروازبانان مشغول شد.

 

یک مربی فوتبال در چه ساعاتی کار می‌کند؟

این مورد بستگی به محیطی دارد که در آن کار می‌کنید. مربیان سطوح پایین تمایل دارند عصرها و آخرهفته کار کنند چون بازیکنانی که مربیگری آنان را برعهده دارند در طول هفته در مدرسه، محل کار و یا دانشگاه مشغول هستند. به هر حال، برخی از مربیان فوتبال در مدارس کار می‌کنند و به همین دلیل در طول  روز و صبح‌ها نیز مشغول به فعالیت هستند.

فعالیت در سطح حرفه‌ای فرصت‌های کار کردن در ساعات معمول را افزایش می‌دهد اما عصر‌ها و آخرهفته‌ها بیشتر برای مسابقات مناسب است و استفاده می‌شود.

 

 

حقوق مربیان فوتبال چه مقدار است؟

پاسخ مشخص و کاملی برای این سوال وجود ندارد. در سطوح پایین عموما فعالیت‌ها داوطلبانه است و با پیشرفت و بالاتر رفتن سطح، دستمزد‌ها افزایش می‌یابد.

یک مربی فوتبال تمام وقت می‌تواند انتظار داشته باشد که با حدود ۱۸۰۰۰ پوند در سال شروع به کار کند اما با افزایش تجربه حقوق سالانه به مرز ۳۰ هزار پوند نیز افزایش می‌یابد. مربیان فوتبال که در مسابقات سطح بالا و حرفه‌ای مشغول هستند؛ درآمد به مراتب بیشتری کسب می‌کنند تا جایی که شاهد هستیم مربیان لیگ‌های معتبر اروپایی به خصوص لیگ جزیره درآمد میلیونی دارند.

 

از کجا می‌توان به منایع آنلاین دست پیدا کرد تا باعث شود مربیگری خود را توسعه و بهبود ببخشیم و پیشرفت کنیم؟

منابع مربیگری زیادی به صورت آنلاین در دسترس هستند که در سطوح مختلف و با کیفیت و هزینه‌ها متفاوتی ساخته شده و در دسترس قرار دارند. مربیان و علاقه‌مندان می‌توانند  به آن‌ها دسترسی پیدا کرده و استفاده کنند.

 

منبع: Coaches Voice
مترجم: امیر عباس شریفی
کاری از گروه فنی آنالیزتاکتیکی