یورگن کلوپ درباره اولین بازی که توماس توخل را دید می‌گوید. سال ۲۰۰۹ و مسابقات زیر ۱۹ سال در آلمان، تیم توخل مقابل تیم بورسیادورتموند قرار گرفته بود. کلوپ همراه با کریستین هایدل مدیر ورزشی سابق خود بازی را تماشا می‌کرد.

کلوپ می‌گوید:

این مسابقه بین باشگاه سابق من در برابر باشگاه واقعی من بود. آندره شورله در تیم ماینتس بازی می‌کرد. ماریو گوتزه مشهور ترین نام در تیم دورتموند بود. من این بازی را مشاهده می‌کردم زیرا یک فصل عالی برای هر دو تیم بود. ماینتس در این مسابقه برنده شد.

کلوپ پس از آن به هایدل نگاه کرد و گفت: در حالی که دورتموند بازیکنان بهتری را در اختیار داشت اما این تیم ماینتس بود که فوتبال بهتری را ارائه داد. پس از پیروز شدن توخل در آن فینال، هایدل او را در همان تابستان به عنوان مربی جدید تیم اصلی ماینتس معرفی کرد.

کلوپ به یاد می‌آورد:

او آن فینال را برد و چند هفته بعد مربی تیم اول باشگاه بود، واقعا که نمایش او استثنایی بود. توخل در اولین فصل حضور خود در ماینتس این تیم را به نیمه نهایی رساند و در فصل دوم خود توانست برای مدت کوتاهی صدر نشین بوندسلیگا شود.

من می‌دانستم او بسیار شگفت انگیز است؛ من و هایدل با هم در تماس بودیم زیرا رفاه و وضعیت ماینتس برای من بسیار اهمیت دارد. ماینتس باشگاه واقعی من است. هایدل تقریبا در هر لحظه گزارشی از او می‌داد و می‌دیدم چقدر عالی فعالیت می‌کند و من هم از موفقیت او خوشحال بودم.

کلوپ در دورتموند به فعالیت خودش ادامه می‌داد. او توانست با زنبورها پیشرفت کند و باعث شود که اولین قهرمانی پیاپی در بوندسلیگا را کسب کنند.

با اینکه نتایج در دورتموند برای کلوپ فراز و نشیب‌های متفاوتی داشت اما توخل همچنان در حال پیشرفت بود و پس از فارغ التحصیلی، او در نهایت جانشین او در دورتموند در سال ۲۰۱۵ شد.

در حال حاضر، این دو مرد که دوران مربیگری خود را در ماینتس آغاز کردند، نه تنها حریفان یکدیگر در لیگ برتر و از اصلی ترین مدعیان این جام هستند بلکه همراه با هانسی فلیک دو قهرمانی از سه قهرمانی پیاپی مربیان آلمانی در اروپا را کسب کرده اند.

 

 

کلوپ و توخل نمونه‌هایی از مربیان پیشتاز و موفق آلمانی در اروپا هستند. آنها همچنین به شکل گیری موفقیت دیگر مربیان آلمانی و رشد مربیان جوان نیز کمک شایانی کرده‌اند.

کلوپ و شیوه بازی خاص او (گیگن پرسنگ) یک نمونه بسیار عالی بوده است. او یک دهه پیش از توخل، نگاه اروپا را به خود خیره کرده بود. البته که توخل نیز در نوع و جایگاه خود تاثیر گذار است.

موفقیت‌ها و فعالیت‌های او به نمادی برای دیگر مربیان آلمانی تبدیل شده است. او پیشگام یوالیان ناگلزمن و دیگر مربیان جوان آلمان است. فوتبال حال حاضر آلمان تشابه بسیار زیادی با کلوپ در ماینتس دارد و فقط کمی پیشرفته­‌تر شده است.

کلوپ توضیح می‌دهد:

قضاوت درباره مربی یا شخصی که با او کار نکرده‌اید بسیار دشوار است. شما فقط می‌توانید با تماشای بازی تیم‌هایش درباره او اطلاعاتی بدست بیاورید. ایده‌ها و برنامه‌های توخل که در پشت کارهایش قرار دارد به عقیده من بسیار مهم و تحسین برانگیز است.

این یک فلسفه فوتبال است. یک فلسفه مالکیتی در فوتبال؛ اما او سرسخت نیست. او از نظر فنی در بالاترین سطح قرار دارد. در عین حال بسیار انعطاف پذیر می‌باشد.

او به سرعت و بهترین شکل با محیط و شرایط جدید سازگار می‌شود، به ویژه هنگامی که از ماینتس به دورتموند آمد به راحتی با شرایط وفق پیدا کرد و سازگار شد.

من دقیقا با همین چالش‌ها روبرو بودم. شما ناگهان با بازیکنانی با کیفیت و توانایی‌های متفاوت رو برو می‌شوید و باید باآن‌ها کنار بیایید. سپس هنگامی که او به PSG رفت، یک گام بزرگ دیگر برداشت. شاهد بودید که چگونه با این مورد برخورد کرد. واقعا تاثیر گذار بود!

او واقعا مربی بسیار خوبی از نسل جدید فوتبال آلمان است. موفقیت سریع توخل، به ایجاد این مسیر و هموارتر شدن آن کمک بزرگی کرد. هنگامی که پتانسیل نهفته درآکادمی‌های مربیگری برجسته شد؛ شاهد شکوفایی و در نتیجه نسل موفق مربیان آلمانی شدیم.

تایفون کورکوت، ملی پوش ترکیه ای که از زمان فعالیت خود در آکادمی‌ها در ۴ شغل در بوندسلیگا مشغول به کار شده بود؛ تاثیر توخل را بسیار چشمگیر می‌داند. کورکت می‌گوید:

 

” او شروع درخشش مربیان آکادمی بوده‌است. قبل از توماس، باشگاه‌ها فقط به دنبال مدیران با تجربه برای موفقیت بودند. او شروع دورانی است که باشگاه‌ها به دنبال مربیانی از آکادمی­های خود برای موفقیت هستند.

 

او بسیار آماده بود، این سطح از آمادگی را البته می‌توان تا حدی مربوط به کلاس های ارائه شده در آکادمی مربیگری هنف دانست. اما توجه به میراث هنف بسیار مهم است؛ سه مربی از چهار مربی در نیمه نهایی لیگ قهرمانان سال گذشته در هنف تحصیل کرده‌اند. ناگلزمن نیز در سال ۲۰۱۴ از هنف با نمرات عالی فارغ التحصیل شد.

 

 

 

شاید بهتر است تاثیر و عملکرد هنف را از دیدگاه یک فرد خارجی برسی کنیم. پلگرینو ماتارازو، سر مربی آمریکایی اشتوتگارت دیدگاه منحصر به فردی در مورد خواسته‌های سختگیرانه مربیان فارغ التحصیل شده از آنجا دارد. او در دوران تحصیل با ناگلزمن هم اتاق بوده است.  او می­گوید:

شما در آنجا ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته، فقط به فوتبال فکر می‌کنید. زمان بسیار سختی بود. پس از چند ماه خلاقیت در ذهن­تان آغاز می‌شود. شما با حدود ۲۳ نفر از مربیان دیگر در آنجا هستید. اگر کمبود یا خلا‌ در کارنامه و افکارتان وجود دارد قطعا پر خواهد شد.

البته این سخن‌های ماتزارو به معنی انتقاد از هنف نیست. او نمی‌خواهد این برداشت از سخنانش صورت بگیرد. او همانند کورکوت‌ دلایل گسترده‌ای برای این رونق در مربیگری آلمان مشاهده می‌کند.

البته که صدور مجوزها و ایجاد امکانات مهم است اما من دلیل مهم‌تر این شکوفایی را وضعیت آکادمی می‌دانم. حضور تعدادی مربی کنجکاو و گرسنه از فوتبال در یک اتاق خلاق و پربار. البته که صدور مجوزها و ساختار قانونمند و درست در آلمان بسیار مهم و عالی است.

او در ادامه می­گوید:

من فکر می‌کنم اطلاعات ارزشمندی از هنف کسب کرده‌ام. حضور افرادی که افکارشان را با هم به اشتراک می‌گذاشتند. آن‌ها دانه‌هایی را می‌کاشتند که بعدا می‌توانند شکوفا شوند.

استفاده از فرصت‌های شغلی که اکنون توسط این مربیان بدست آورده می‌شود نشان می‌دهد که آن‌ها برای این موقعیت آماده بودند.

افرادی مانند ناگلزمن و تدسکو در بوندسلیگا عملکرد چشم گیری را به نمایش گذاشتند قطعا آموزش‌ها برای سطح بوندسلیگا بسیار کافی و مفید بوده است.

 

 

شما می‌توانید اشتیاق جدیدی را که در حال شکل گرفتن است احساس کنید. یک امید، شما می‌توانید آن را امید مربیان جوان، برای تبدیل شدن به مربیان بوندسلیگا بنامید. آن‌ها شروع به آماده سازی فرایندهای فکری و ذهنی خود می‌کنند. آن‌ها اهداف بلند پروازانه‌ای دارند.

به همین دلیل است که من فکر می‌کنم اتفاقات و فعالیت‌های آکادمی مهم‌تر از مجوزهااست. مربیان می‌آیند تا به وسیله این آکادمی‌ها از لیگ‌های منطقه‌ای عبور کنند و به جاه طلبی خود دامن بزنند.

باشگاه‌ها این مربیان را به عنوان افراد تازه کار، با ایده‌های جدید می‌دانند و این برای تیم بسیار خوب است اما این که آن مربی بتواند سه الی چهار سال در پست خود بماند، این مسئله دیگری است.

مهم ترین مسئله این است که مربیان در حال حاضر این فرصت را یافته­اند تا رشد کرده و خودشان را اثبات کنند. گرسنه، آماده، ایده‌های جدید، به نظر می‌رسد همه چیز عالی است. تاثیر این فعالیت‌ها اما فراتر از بوندسلیگا نیز احساس می‌شود.

کلوپ مقابل نوریچ به سرمربیگری دنیل فالکه، سرمربی پیشین زیر ۱۹ ساله های دورتموند قرار گرفت. همچنین او باید با چلسی به مربیگری توخل نیز بازی کند.

بیش از ده سال از آن دیدار ماینس و دورتموند در مسابقات زیر ۱۹سال می‌گذرد. حال توخل سرمربی تیم چلسی است و توانست پس از۳۰ بازی با آنها جام قهرمانی اروپا را بالای سر ببرد. با رزومه توماس، مشخص بود که او در مقطعی به انگلستان می‌رسد؛ زیرا او یک مربی استثنایی است.

هر کاری که او انجام داده، فوق العاده بوده است. در ماینس او موفق بود. در دورتموند موفقیتش را ادامه داد. در PSG حضور بسیار موفقیت آمیزی داشت. بله او راه آسانی انتخاب نکرد؛ اما او اکنون در اینجا، انگلستان، و باشگاه چلسی حضور دارد.

منبع: skysports
مترجم: امیر عباس شریفی
کاری از گروه فنی آنالیزتاکتیکی