در هفدهمین دقیقه بازی اسپانیا مقابل سوئد از بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ صحنه جالبی رقم خورد. توپ در نیمه‌ی خودی به گاوی (بازیکن اسپانیا) رسید و چند بازیکن زردپوش سوئد او را در بر گرفته و تلاش کردند تا جوان ۱۷ ساله را تحت فشار بگذارند.

معمولا همین احاطه کردن پرفشار باعث اشتباه بازیکن و تغییر مالکیت توپ می‌شود؛ ضمن اینکه سن و سال بسیار کم شماره ۹ لاروخا نیز مزید بر علت بود؛ بازیکنی که به سختی می‌توان او را در جمع بزرگسالان قرار داد!

با تمام فخری که یک بازیکن در جوانی دارد او توپ را با حرکات فوق‌ العاده‌اش از بازیکنان حریف دور کرد . سپس در تلاشی بی‌حاصل بازیکن دیگری تکل زده و تلاش کرد توپ را از هافبک اسپانیایی برباید اما دیگر دیر شده بود. در حقیقت آن تکل در نگاه گاوی یک چالش ابتدایی یا مانع ساده‌ای بیش نبود. حریف برای بازپس‌گیری توپ تلاش می‌کرد اما گاوی به راحتی از آن عبور می‌کرد.

در آخر با یک حرکت بدن عالی قبل از رد کردن بازیکن سوئد، او توپ را به راست و سپس به چپ برگرداند تا حریف نقش بر زمین شود و گاوی از این مخمصه با موفقیت بیرون بیاید.

 

در حقیقت این یک محصول کلاسیک از آکادمی بارسلونا است. جایی که بیان می‌‎شود:

_ توپ را دوست داشته باش، از توپ محافظت کن، تقاضای توپ کن.

_ از فشار نترس، بلکه آن را با آغوشی باز بپذیر.

_ به پشتیبانی تکنیک و دید کامل از محیط و تیم، توپ را در مسیر درست نگهداری کن.

پس می‌توان گفت گاوی با هفده سال سن فقط محصول بعدی لاماسیا نیست، بلکه پدیده‌ی بعدی جهان فوتبال خواهد بود.

شاید این جملات برای کسی که تنها ۱۶ بازی در سطح باشگاهی انجام داده یک اظهار نظر اغراق آمیز به نظر بیاید اما اگر بازی‌های این جوان را با دقت بیشتری دنبال کنید این جملات عاقلانه به نظر خواهد رسید. برخلاف اینکه او تجربه کمی با بارسلونا دارد اما تاکنون ۴ بازی با این سن کم برای تیم ملی اسپانیا انجام داده است. 

 

آگاهی محیطی

همانطور که در یک محصول آکادمی بارسلونا مرسوم است؛ درک تاکتیکی گاوی از بازی در سطح بسیار بالایی قرار دارد به خصوص در آگاهی موقعیتی. او همیشه در زمین فوتبال به دنبال قسمتی است که فضا داشته تا برای او گزینه‌های پاس و برتری عددی ایجاد شود.

در اصل او بازیکنی است که بیشتر در مرکز زمین حرکت می‌کند اما او را می‌توانید در نقاط مختلف زمین مشاهده کنید که برای ماجراجویی می‌رود و در تمام این مدت هماهنگ با هم‌تیمی‌‌هایش در فضاهایی حرکت می‌کند که بتواند برای حریف خطر ایجاد کند.

این چیزی است که گاوی را به آینده فوتبال اسپانیا تبدیل کرده اما با این حال تمام ماهیت بازی او هنوز کشف نشده است. در حقیقت او می‌تواند یک شماره ۶، شماره ۸، شماره ۱۰ و یا بازیکنی باشد که در جناحین بازی می‌کند. توانایی فنی آمیخته با پویایی به این معنی است که او از لحاظ تاکتیکی فضای زیادی برای حرکت دارد و بازیکنی همه کاره است.

بیایید نگاهی به عملکرد فوقالعاده‌ی او مقابل سوئد بیندازیم، جایی که بازی را از مثلث خط هافبک شروع کرد. شماره ۹ اسپانیا در تصویر زیر خود را به عنوان یک گزینه پاس مطمئن، نزدیک خط طولی سمت چپ در دسترس قرار می‌دهد. حرکتی به ظاهر ساده اما این جزئی از حرکات برنامه‌ریزی شده در بازی مالکانه است.

 

جوردی آلبا به بالای زمین رفته و این تضمینی برای توجه بازیکنان سوئد به خود است.
در نتیجه این حرکت فضای زیادی باقی می‌گذارد که گاوی آن را شناسایی و اشغال کند.

 

پرتحرک بودن گاوی ضمانتی در پی دارد و آن این است که بازیکن سوئد را با خودش همراه کرده تا از موقعیت اصلی و مهمش خارج کند. همچنین در این شرایط، به آلبا اجازه می‌دهد تا بالا و در عرض بماند.

این یک حرکت ساده بوده اما نشان می‌دهد او مایل است در فاز اول بیلدآپ به عمق فضاها رفته تا در گردش توپ مشارکت داشته باشد. توانایی رشک ‌برانگیزی برای تیم‌های بالای جدول که اغلب وقتی مقابل بلاک‌های دفاعی سفت و سخت قرار می‌گیرند به آن نیاز بسیار زیادی پیدا می‌کنند.

اما نکته‌ای که آگاهی موقعیتی او را ارزشمند می‌کند این است که او زیر فشار و بین خطوط خیلی راحت و مفید فضاها را اشغال می‌کند. او پاس خط شکن احتمالی را شناسایی می‌کند و خودش را بی‌سر و صدا و هوشمندانه میان دو بازیکن سوئد قرار می‌دهد تا پاس دادن برای آلبا راحت‌ترین و بهترین گزینه ممکن باشد.

 

 

عکس بالا یک مثال برای شرایط مشابه است اما اینجا فضایی دیگر از زمین است. باز هم او خودش را میان دو بازیکن سوئد قرار داده و کاملا در نقطه کور آن‌ها و جایی که بتواند پاس را دریافت کند.

او در مربع بین مدافعین وسط و هافبک‌ها، جایی که در ترکیب حریف آشوب و استرس به پا می‌کند به خوبی جایگیری می‌کند تا مدافعان به جلو بیایند و هافبک‌ها سردرگم شوند. حقیقتا دیدن بازیکنی که در ۱۷ سالگی بتواند در زون‌های مختلف و متفاوت به طور موثری مالک توپ شود بسیار چشم‌نواز است.

 

 

بیشتر هافبک‌هایی که بین خطوط بازی می‌کنند توانایی بازی میان خطوط را ندارند و یا بالعکس پس شاید گیج‌کننده‌ باشد وقتی متوجه شوید که گاوی حتی در سمت راست مثلث خط حمله‌ی بارسلونا نیز بازی کرده است. در برابر گرانادا، مانند وینگری که در روزهای اوجش است یک توپ عالی برای رونالد آرائوخو ارسال کرد تا بازی مساوی شود.

 

هنگام مالکیت توپ

علاوه بر جایگیری خوب، گاوی هنگام مالکیت توپ بسیار با مهارت و کم‌نقص عمل می‌کند. مانند سایر بازیکنان محصول لاماسیا، او در بازپس‌گیری مالکیت و پیش‌برد توپ با دریبل و پاس عمقی نیز بسیار خوب عمل می‌کند.

گاوی در فرار از پرس حریف نیز بسیار چابک است. او نمی‌ترسد یا اجازه نمی‌دهد که حریف با اعمال پرس، بازی او را متوقف یا دچار اختلال کند. در حقیقت او حریف را به پرس دعوت می‌کند و با تکیه بر توانایی فنی برای رهایی از این شرایط تلاش می‌کند تا توپ را در جریان بازی نگه دارد. یک دانش‌آموخته‌ی کلاسیک از لاماسیا.

در مثال زیر گاوی به به شکل بسیار شدید از پشت تحت فشار قرار گرفته و در روبرو نیز بازیکنان آماده‌اند تا او را متوقف کنند. به جای تلاش برای کسب ضربه شروع مجدد و یا ترس از حریف، نگاهش به فضای بدون بازیکن پیش رویش و متمرکز برای رسیدن به آنجاست.

 

بازیکن ۱۷ ساله توپ را به ممفیس دپای که خود را به کنار رسانده می‌دهد و خود به حرکت ادامه می‌دهد.

 

 

سپس به موقعیت پایین منتهی می‌شود که بازیکنان حریف از یکدیگر فاصله گرفته و بسیار آسیب پذیر هستند. بارسلونا نیز سه بازیکن در حال فرار دارد که در موقعیت خوبی برای ایجاد موقعیت گل هستند. تمام این‌ها به دلیل تصمیم گیری خوب و آینده‌نگری گاوی است هنگامی که تحت فشار بود.

این نوع حمل توپ او را از سایر جوانان متمایز می‌کند و به این معناست که حریف باید دو برابر بر روی آن تمرکز کند زیرا او می‌تواند ۳۰ الی ۴۰ متر توپ را به پیش ببرد. تواناییی که نباید آن را دست کم گرفت.

البته گاوی توانایی انتخاب بهترین گزینه پاس را نیز دارد. او در ارسال پاس‌های زیبا و کوتاه مهارت ویژه‌ای دارد و بیشتر در یک-دو می‌تواند توپ را به پیش ببرد. همچنین در تعویض منطقه بازی و حفظ تمپوی آن و عرض دادن می‌تواند موثر واقع شود. در دیدار انتخابی جام‌جهانی مقابل یونان، گاوی در شرایطی مسابقه را ترک کرد که حتی یک پاس غلط ارسال نکرده بود.

 

 

همچنین باید اشاره کرد که گاوی به طرز فوق‌العاده‌ای با هر دو پای خود بسیار خوب بازی می‌کند. او بسیار راحت می‌تواند توپ را با هر دو پای خود پیش ببرد. این مزیت به این معنی است که با ارسال پاس و دریبل‌های خود زاویه‌ها و موقعیتهای بیشتری ایجاد می‌کند.

 

بدون توپ

اینجا بخشی است که پیشروی او بسیار بازیکنان سوئد را آزار داد. بازی بدون توپ او بسیار فوق العاده است. او در تمام زمین حرکت می‌کند و در دوئل‌ها موفق است و حملات احتمالی را متوقف می‌کند. او بیشتر از هر بازیکن دیگری در بازی مقابل سوئد برنده‌ی دوئل‌ها شد. به موقع است که یاد‌آوری کنیم در مورد بازیکنی صحبت می‌کنیم که ۳ سال دیگر تازه ۲۰ ساله می‌شود و هنوز به سختی می‌شود او را یک بزرگسالان حساب کرد.

در زیر مثال دیگری از این متولد سال ۲۰۰۴ می‌زنیم. سوئد احتمالا در موقعیت مناسبی قرار دارد. برای خط هافبک خود پاس ارسال می‌کند که تنها خط دفاع در مقابل آن‌ها قرار دارد. خط دفاع اسپانیا بسیار بالا قرار دارد و یک فرار از پشت آن‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

 

 

زمانی که گاوی نزدیک است دلیلی برای نگرانی نیست . بعد از آن تصویر، او خودش را با تلاش بسیار زیاد برای ربودن توپ پرتاب می‌کند. یک دفاع عالی که در کمال تعجب صحنه‌ی کم‌یابی نیست.

در دو تصویر زیر، گاوی یک موقعیت گل مسلم را متوقف می‌کند. بارسلونا در این صحنه می‌توانست گل دریافت کند، توپ در محوطه بوده و با پاس درست بازیکن نمی‌توانست موقعیت را از دست دهد و توپ به گل تبدیل می‌شد اما این بازیکن ۱۷ ساله به جلو می‌آید و توپ را از منطقه خطر دور می‌کند. این شاهکار دیگر از عملکرد بدون توپ گاوی است.

 

 

بر خلاف هنرمندی لاماسیا در بازی با توپ، این هفده ساله در دفاع کمی استحکام، خشونت و سرسختی دارد که در بازیکنان تکنیکی کمتر این ویژگی‌ها دیده می‌شود. حمل توپ و دریافت پاس او تعجب برانگیز نیست اما در بلاک و پرس کردن آمار خارق‌العاده‌ای را در ۹۰ دقیقه ثبت کرده است.

 

 

تمام این اطلاعات به این منتهی می‌شود که گاوی می‌تواند در یک سیستم پرسینگ پرانرژی فعالیت کند. گاوی به طور جد تمام این ویژگیها را دارد. پیشرفت او تازه آغاز شده اما شما می‌توانید او را زیر نظر ژاوی، پادشاه لاماسیا و یکی از بهترین هافبکهای تاریخ مشاهده کنید  و سرنوشت او گویی برای درخشیدن در میان ستاره‌‌هاست.

منبع: breakingthelines
مترجم: محمد حسین صیفوری
کاری از گروه فنی آنالیزتاکتیکی