هواداران آرسنال عاشق دروازه‌بان جدیدشان شده‌اند. آرون رمزدیل تا به این مقطع از فصل عملکرد درخشانی داشته و راب بیتمن از وب‌سایت TheAnalyst به بررسی عملکرد این دروازه‌بان انگلیسی پرداخته تا متوجه شویم تعریف و تمجیدهایی که از او می‌شود تا چه حد به حقیقت نزدیک است.

سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیون پوندی باشگاه آرسنال روی آرون رمزدیل در تابستان گذشته تعجب همگان را برانگیخت، چرا که تصور می‌شد او صرفا یک ذخیره برای برند لنو، دروازه‌بان اول توپچی‌ها باشد. ضمن اینکه رمزدیلِ ۲۳ ساله در دو فصل گذشته همراه با تیم‌های بورنموث و شفیلدیونایتد به چمپیونشیپ سقوط کرده بود و این مسئله تردیدها را در خصوص او افزایش داده بود.

در حقیقت به نظر می‌رسید رمزدیل خریدی برای آینده باشد تا همین فصل، به خصوص این که آرسنال مسابقات را با برند لنو درون دروازه اش شروع کرد، اما لنو و آرسنال تصمیم گرفته بودند هیچ پیکاری را با هم برنده نشوند؛ چهار بازی، چهار باخت!

اولین حضور رمزدیل برای آرسنال در جام اتحادیه باشگاه‎های انگلستان (EFL CUP) مقابل وست‌برومویچ، تیم دوران کودکی‌اش بود که توپچی‌ها ۶ بر صفر به پیروزی رسیدند. با این حال در بازی بعدی مقابل منچسترسیتی، لنوی آلمانی جایگزین رمزدیل شده بود که با دریافت ۵ گل به نوعی توفیق اجباری را برای این گلر جوان رقم زد.

پس از آن شکستِ سنگین، میکل آرتتا تصمیم گرفت آرون رمزدیل را در کنار دیگر خریدهایِ جدیدِ خود یعنی «تاکه‌هیرو تومی‌یاسو» و «بن وایت» در ترکیب اصلی قرار دهد. با این تغییرات، توپچی‌ها در عرض سه ماه از قعر جدول به منطقه کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا رسیدند.

در آرسنالی که معمولا به آن اَنگِ نداشتن رهبر را می‌چسبانند و هر از گاهی کاپیتان‌های این تیم مورد خشم و غضب مسئولین و هواداران قرار می‌گیرند، رمزدیل توانسته خودش را به عنوان شخصیتی پرشور و دارای شخصیت رهبری نشان دهد.

خوشحالی‌های او و تعاملاتش با هم‌تیمی‌ها و طرفدارانِ آرسنال به همراه خوش و بش با بازیکنان و هواداران حریف، باعث شده او میان توپچی‌ها بسیار محبوب شود تا تمام تردیدهایی که پیرامون رمزدیل وجود داشت، به لطف نمایش‌های عالی و ادامه دار او از بین برود. ضمن اینکه برگزیده شدن رمزدیل به عنوان بازیکنِ برترِ ماهِ باشگاه در دو نظرسنجی قبلی نشان می‌دهد خط دفاعی آرسنال برای نجات تیم در آخرین ضربه‌ها با خیال راحت‌تری به او تکیه می‌کند.

اما به سراغ آمار برویم؛ فقط پنج دروازه‌بان در لیگ برتر، تعداد مهارهای بیشتری نسبت به رمزدیل داشته‌اند. از طرف دیگر در همه تیم‌های لیگ برتر فقط یک دروازه‌بان – که در بیش از نیمی از بازی‌های فصل تیمش به میدان رفته – توانسته نسبت به رمزدیل آمار بهتری در زمینه‌ی تعدادِ مهار بر حسب دقیقه به ثبت برساند.

یان ملیه از لیدز یونایتد که در بازی مقابل همین آرسنال ۱۲ شوت به چارچوب دروازه‌اش زده شد. ملیه توانسته با ۶۵ مهار در فصل، یعنی میانگین هر ۲۴.۹ دقیقه، یک مهار در این رده‌بندی بالاتر از رمزدیل قرار گیرد. سنگربان آرسنال این فصل ۵۳ مهار داشته و به صورت میانگین هر ۲۵.۵ دقیقه یک مهار ثبت کرده است. جدول زیر عملکرد دروازه‌بانان لیگ برتر در زمینه مهار بر حسب دقیقه را نشان می‌دهد:

 

 

با وجود بازی‌های درخشان رمزدیل، فقط دو دروازه‌بان در لیگ برتر توانسته‌اند کلین‌شیت‌های بیشتری نسبت به او به ثبت برسانند که البته همه آن‌ها تعداد بازی‌های بیشتری نسبت به سنگربان آرسنال داشته‌اند. رمزدیل با هشت بار بسته نگه داشتن دروازه، پس از ادرسون مورائس و آلیسون بکر در رده سوم بیش‌ترین کلین‌شیت‌ها در لیگ برتر است.

 

 

در زمینه درصد مهار شوت در چارچوب، فقط ژوزه سا از وولورهمپتون توانسته‌ عملکرد بهتری نسبت به رمزدیل به ثبت برساند و این دو در کنار ادوارد مندی، سه تن از تاثیرگذارترین دروازه‌بانانِ این فصلِ لیگ برتر انگلیس بوده‌اند. در جدول زیر می‌توانید درصد مهار شوت‌های دروازه بانان لیگ برتر را ببینید:

 

 

با توجه به میانگینِ ارزشِ شوت‌هایی که به دروازه آرسنال زده می‌شود، رمزدیل فراتر از حد انتظار کار کرده و به صورت میانگین مانع ورود چهار گل به دروازه‌اش شده است که این مهم به چابکی باورنکردنی و شیرجه‌های کارساز او بر می‌گردد.

با توجه به پارامتر آماری xGOT به معنایِ امید گل در چارچوب یا به عبارت دیگر ارزش شوت در چارچوب بعد از شوت بازیکن رمزدیل توانسته به صورت میانگین مانع دریافت چهار گل شود. xGOT ها یا همان ارزش شوت‌های در چارچوبی که به سوی دروازه آرسنال آمده، ۱۸.۲ بوده که رمزدیل میزان ۴.۲ واحد از آنها را مهار کرده است. جدول زیر، عملکرد دروازه‌بانان در زمینه مهارxGOT های دریافتی را نشان می‌دهد:

 

 

پارامتر Goals Prevented یا همان مهار xGOT دریافتی، نرخی است که دروازه‌بان‌ها را براساس کیفیت شوت‌هایی که طی یک بازه زمانی به سمت چارچوب‌شان می‌آید، مورد سنجش قرار می‌دهد و به نسبتِ تعداد گل‌های خورده، یک روش دقیق‌تر برای قضاوت مهارت یک دروازه‌بان در زمینه‌ی مهار شوت‌هاست. سنجش کیفیت شوت‌ها این امکان را به ما می‌دهد تا ببینیم هر گلی که دروازه‌بان می‌خورد یا هر شوتی که به سوی دروازه‌اش می‌آید، چه ارزشی داشته است.

عکس زیر نیز شوت‌هایی که به سوی دروازه آرسنال زده شده را نشان می‌دهد و میزان شوت‌های در چارچوب (۶۷)، xGOT دریافتی (۱۸.۲)، گل‌های دریافتی (۱۴) و میزان xGOT های مهار شده (۴.۲) را می‌توانیم ببینیم.

دایره‌های قرمز، گل‌های دریافتی هستند و دایره‌های سفید، مهارها به شمار می‌روند. دایره‌ها هرچه بزرگ‌تر باشند، یعنی ارزش xGOT بیشتری دارند و خطرناک‌تر هستند. لازم به ذکر است گل به خودی، ارزش xG و xGOT ندارد و این یعنی گل به خودی‌ها در سنجش دروازه‌بان‌ها از این راه محاسبه نمی‌شوند.

 

 

نرخ Goals Prevented رمزدیل در این فصل لیگ برتر، ۱.۴ بوده است. این یعنی انتظار می‌رفت با توجه به کیفیت شوت‌های زده شده به چارچوب دروازه رمزدیل، او به ازای هر گلی که تا اینجای لیگ برتر دریافت کرده، ۱.۴ گل دریافت کند اما آنها را مهار کرده است و فقط ژوزه سا با نرخ GP به میزان ۱.۵ بهتر از رمزدیل کار کرده است.

به عبارتی سنگربان جدید آرسنال، هم‌سطح ادوارد مندی، دروازه بان پرآوازه چلسی کار کرده است. برای توضیح ساده‌تر، اگر یک گل به خودیِ دریافتیِ رمزدیل در این فصل را فاکتور بگیریم، او در این فصل ۱۳ گل خورده اما با توجه به xGOT دریافتی ۱۸.۲، او مانع خوردن ۴.۲ گل شده و با یک ضرب و تقسیم ساده این نرخ GP رمزدیل به میزان ۱.۴ به دست می‌آید.

حتما یادتان مانده در این فصل اتفاقی افتاد تا شیرجه بی‌نظیر پیتر اشمایکل در سه دهه پیش یادآوری شود. در حقیقت رمزدیل عامل این اتفاق بود و یکی از بهترین مهارهای فصل را در بازی مقابل لسترسیتی روی شوت جیمز مدیسن انجام داد.

شیرجه دیدنی او به سبک اشمایکلِ پدر، مانع آن شد تا توپ به زیر طاق دروازه آرسنال بچسبد. برای همین است که رمزدیل توانسته بیشترین مهارها با نوک انگشت را در لیگ برتر انجام دهد؛ او با ۴ مهار به این سبک، بهتر از ووکاش فابیانسکی و داوید دِخیا با ۳ مهار کار کرده است و این به خاطر چابکی و انعطاف‌پذیری بالای اوست.

رمزدیل پس از جا افتادن در ترکیب آرسنال، مزد درخشش خود را هم گرفت و اولین بازی‌اش برای سه شیرها را مقابل سن مارینو انجام داد. بله، پس از دیوید سیمنِ افسانه‌ای، رمزدیل نخستین دروازه‌بان انگلیسی است که توانسته دروازه‌بان فیکس آرسنال شود و هواداران توپچی‌های لندنی امیدوارند رمزدیل بتواند راه سیمن را برود و همچون او موفق باشد.

 

منبع: the analyst
مترجم: علیرضا نجاتی
کاری از گروه فنی آنالیزتاکتیکی