از زمان شکل گیری بوندسلیگا به شکل نوین تا به امروز  هیچ بازیکنی به ۶۰۰ بازی برای بایرن مونیخ نرسیده است. توماس مولر در روز جمعه قرار است به نقطه عطفی برسد که باعث ماندگاری بیش از پیش او خواهد شد.

انتظار می‌رود توماس مولر ششصدمین بازی خود را برای بایرن مونیخ در دیداری خارج از خانه مقابل آگزبورگ انجام دهد. او تنها بازیکنی خواهد شد که از سال ۱۹۶۳ و شکل گیری بوندسلیگای نوین این آمار را برای رکورد دار قهرمانی این لیگ به ثبت می‌رساند.

 

آمار تاثیرگذاری او در گل‌های بایرن مونیخ

 

مولر تالار افتخارات بسیار قابل توجهی دارد. ۱۰ قهرمانی در بوندسلیگا، ۲ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ با آلمان بخش مهمی از افتخارات وی هستند.

از مصاحبه‌های این ستاره آلمانی پس از هر مسابقه که با شکست تیمش به پایان می‌رسد می‌توان خشم را حس کرد. این نماد و مظهر مولر است. رهبری که تشنه پیروزی بوده و بدون توجه به هیچ حد و مرز و جایگاهی فقط می‌خواهد قدرتمندانه پیروز باشد.

 

پست‌هایی که او بازی کرده است

 

یکی از نکات کلیدی در دوران حرفه‌ای مولر توانایی تطبیق پذیری او است. این ملی پوش آلمانی دور طول دوران حرفه‌ای خود در بایرن مونیخ، زیر نظر ۱۰ سرمربی مختلف فعالیت کرده و تقریبا در برنامه همه آن‌ها جایگاه مهمی را داشته است.

قبل از شروع دوران تغییرش زیر نظر گواردیولا او در آغاز دوران خود تحت نظر لوییس فن خال، بیشتر به عنوان یک هافبک میانی بازی می‌کرد. در دوران گواردیولا، از او بیشتر به عنوان یک گلزن استفاده شد اما در زمان هانسی فلیک و جولین ناگلزمن او تبدیل به یک خلق‌کننده موقعیت و گلزن شده است.

 

آمار تعداد بازی و تاثیرگذاری او زیرنظر مربیان بایرن مونیخ

 

از زمانی که لوییس فن خال اعلام کرد که او می‌تواند جایگاه ثابت و خوبی در ترکیب بایرن داشته باشد او تبدیل به یکی از ارکان ثابت ترکیب باواریایی‌ها شده است. از آنجا که مربیان بایرن مونیخ اغلب موافق نظرات فنخال بوده و از آن بهره می‌برند او در ترکیب اکثر مربیان تبدیل به یکی از ارکان اصلی این تیم شده است.

مولر پس از  اولین بازی خود در آگوست ۲۰۰۸ فقط ۴ بازی از آن فصل را به میدان رفت.  اما در ۱۳ فصل دیگر خود به شکل شگفت آوری فقط ۲۹ مسابقه را از دست داد. در بین فصول ۱۰/۰۹ و ۲۱/۲۰ او به طور میانگین در ۲۸ دیدار هر فصل به میدان رفته است. او در این زمینه رکورد دار بوده و هیچ بازیکنی چنین رکوردی را به ثبت نرسانده است.

همه این نکات گواهی بر یکی ازویژگی‌های شاخص او یعنی «تداوم» است.  همانطور که در جمله معروف گفته می‌شود:

بهترین و بزرگ‌ترین توانایی، در دسترس بودن است.

 

تعداد بازی‌های وی در ۱۳ فصل اخیر

 

در روزهای ابتدایی او در بوندسلیگا، او به عنوان هافبکی گلزن برای خود نام و نشانی ثبت کرد. در فصل ۱۰/۰۹ او ۱۳ گل در بوندسلیگا و ۱۹ گل در مجموع همه رقابت‌ها برای تیمش به ثبت رساند. پس از آن در جام جهانی ۲۰۱۰ پنج گل برای تیم ملی کشورش زد و دوران درخشانی را گذراند.

این آمار او در پنج فصل آینده‌اش نیز جز فصل ۱۲/۱۱ به ثبت رسید اما در فصل ۱۶/۱۵ آمارش را به شکل بسیار قابل توجهی بهبود بخشید. توماس مولر در ۴۹ مسابقه ۳۲ گل و ۱۰ پاس گل را به ثبت رساند. این ۴۲ تاثیرگذاری مستقیم روی گل، بیشترین تاثیرگذاری او در در یک فصل در تیم بایرن مونیخ بوده است و به طور متوسط هر ۱۱۹ دقیقه بر روی یک گل تاثیر گذار بود.

در دوران حضور گواردیولا در باشگاه بایرن مونیخ او موثرترین دوران خود را در باشگاه گذراند. با ورود کارلو آنچلوتی از او بیشتر به عنوان یک بازیساز و در موقعیتی با فاصله‌تر از قبل نسبت به دروازه به کار گرفته شد. این اتفاق باعث شد که از میزان تاثیرگذاری او در محوطه جریمه و گل‌ها کاسته شود.

 

لوکیشن لمس توپ‌های توماس مولر در فصل ۱۵/۱۶ و ۱۶/۱۷

 

در فصل ۱۷/۱۶ زیر نظر کارلو آنچلوتی، توماس مولر به طور میانگین در هر ۳۳۴ دقیقه یک گل در تمام رقابتها به ثمر رساند. او فقط ۵ گل در بوندسلیگا به ثبت رساند که کمترین میزان گلزنی او در یک فصل بوندسلیگا بود. امید گلزنی او در بوندسلیگا در هر ۹۰ دقیقه در طول دو آن دو فصل از ۰.۴۹ به ۰.۳۱ کاهش یافت.

البته میانگین تعداد لمس توپ‌های او در هر ۹۰ دقیقه زیر نظر کارلو آنچلوتی به مقدار بسیار کمی افزایش یافت که با توجه به نقش و شیوه بازی او زیر نظر این مربی طبیعی بوده است.

با این حال اما باز هم او  یکی از ارکان کلیدی تداوم قهرمانی‌های بایرن مونیخ بود و ۱۵ پاس گل یعنی ۵ پاس گل بیشتر از فصل رویایی ۱۶/۱۵ به ثبت رساند.

در طی سه فصل پس از جدایی گواردیولا از بایرن مونیخ او توسط سه سرمربی این تیم فعالیت کرد. آنچلوتی، یوپ هاینکس و نیکو کواچ سه سرمربی بایرن مونیخ در این بازه زمانی بودند. در این دوران توماس مولر تجربیات زیادی را از سبک‌های مخنلف این سه مربی آموخت که برای پیشرفت این بازیکن بسیار مفید بود.

این تجربیات باعث شد تا او توانایی فضاشناسی خود را بهبود بخشیده و موقعیت و فضاهایی را که می‌تواند برای هم تیمی‌هایش بسیار مفید باشد را شناسایی کند. با ورود هانسی فلیک در سال ۲۰۱۹ رنسانس جدیدی برای مولر به وقوع پیوست. او تمرکزش را برای بازیسازی و ایجاد موقعیت برای دیگر بازیکنان تیم به بهترین شکل به کار گرفت و باعث شد که دوران درخشانی را به ثبت برساند.

 

لوکیشن پاس‌ها و پاس‌های کلیدی او

 

مولر در ۵۰ بازی تحت هدایت هانسی فلیک در فصل ۲۰/۱۹ موفق به ثبت ۲۵ پاس گل شد. ۲۱ پاس گل از تمام این تعداد را در بوندسلیگا ثبت کرد تا آمار شگفت انگیزی را ثبت کند.

در ۵ لیگ معتبر اروپایی تنها کوین دی بروینه با ۱۰۴ ایجاد موقعیت، بیشتر از این مرد آلمانی با ۸۱ خلق موقعیت ایجاد کرد. توماس مولر اما بیشترین پاس‌های گل مورد انتظار را در ۹۰ دقیقه (۰.۵۴) به ثبت رساند.

مولر تاکنون در فصل ۲۲/۲۱ زیر نظر یولیان ناگلزمن، سرمربی جدید این تیم سبک بازی خود را بهبود بخشیده است. او نه تنها با ۸ پاس گل و نیز ۳۱ ایجاد موقعیت در  پنج لیگ معتبر اروپایی در رتبه اول است بلکه پاس‌های گل مورد انتظار برای او در هر ۹۰ دقیقه به طور میانگین ۰.۳۶ است ( بالاتر از آمار هر بازیکن دیگری که حداقل ۷۰۰ دقیقه در لیگ‌های فوتبال به میدان رفته است). اما این تنها توانایی او در زمان به گل رسیدن نیست که او را مورد تحسین قرار داده است.

۲۰ پاس منجر به پاس گل (پاسی که منجر به گل یا شوت می‌شود) از دیگر آمار فوق‌العاده او در این فصل در میان پنج لیگ معتبر اروپایی است. با آنالیز او در موقعیت‌های حساس بازی مشاهده می‌کنید که نام او در صدر فهرست این داده‌های آماری دیده می‌شود.

  • او در موقعیت‌های حساس بازی مسابقات بوندسلیگا در این فصل، در ۱۷ موقعیت منجر به گل  شرکت داشته، فقط محمد صلاح با ۲۰ موقعیت از او بهتر بوده است.
  • مولر ۶ موقعیت منجر به گل در این فصل بوندسلیگا ثبت کرده. بیش از سایر بازیکنان ۵ لیگ معتبر اروپا.
  • او در ۲۵ صحنه حساس بازی شرکت داشته است که مشارکت او تنها در خلق موقعیت بوده و ۸ مورد از آن‌ها تبدیل به گل شدند. بیش از سایر بازیکنان ۵ لیگ معتبر اروپا در هر دو زمینه

 

آمار مولر در زمینه خلق موقعیت (رنگ قرمز خلق موقعیت و رنگ بنفش پاس‌هایی است که منجر به خلق موقعیت شده است)

 

مولر می‌داند در چه موقعیتی و در چه زمانی باید خودش را برای ایجاد فرصت برای هم تیمی‌هایش قرار دهد. همچنین هشت پاس گل او در این فصل آمار بسیار فوق العاده‌ای است که فقط کیلیان امباپه و نیکولو بارلا هر دو با ۹ ایجاد موقعیت از او آمار بهتری را ثبت کرده‌اند.

این بازیکن ۳۲ ساله آلمانی با در نظر گرفتن نام «Raumdeuter» یعنی بازیکنی که در جستجوی فضاها و نحوه قرارگرفتن در زمین مهارت دارد عدالت را در حق خود رعایت کرد.

او علاوه بر موفقیت‌هایی که با تیم باشگاهی‌اش بدست آورده جای خود را دوباره در ترکیب تیم ملی کشورش بدست آورده است. او در چهار بازی اخیر خود برای تیم ملی آلمان حداقل بر روی یک گل تاثیر مستقیم داشته است. او تنها در سال ۲۰۱۰ و در پنج بازی متوالی آماری نسبت به این دوره ثبت کرده است.

همچون یک شراب خوب، به نظر می‌رسد که مولر با بالا رفتن سنش بهتر می‌شود. سازگاری او باعث شده است که در دوران حرفه‌ای خود بسیار موفق باشد و دوران بسیار درخشانی را به مرور در بایرن مونیخ رقم بزند.

مولر حال ۱۰۱ بازی دیگر تا شکستن رکورد سپ مایر افسانه‌ای که با ۷۰۰ مسابقه رکورد دار است فاصله دارد. مولر به رکورد شکنی‌هایش ادامه بدهد یا خیر، در هر صورت همیشه یکی از بزرگترین بازیکنان بایرن مونیخ است.

 

منبع: theanalyst
مترجم: امیر عباس شریفی
کاری از گروه فنی آنالیزتاکتیکی