تاتنهام تحت مربی‌گری مائوریسیو پوچتینو در رتبه دوم، و تحت هدایت اسپریتو سانتو در رتبه آخر میزان دوندگی قرار گرفت.

تاتنهام در جدول مسافت پوشش داده شده این فصل لیگ برتر، در رتبه آخر قرار گرفته است؛ باشگاهی که چهارسال تحت نظر پوچتینو رتبه دوم میزان دوندگی را کسب کرده بود.

این افت زیر نظر ژوزه مورینیو شروع شد؛ این کاهش مسافت نتیجه بازیکنان است یا نتیجه نوع بازی؟

تاتنهام مسافت کم‌تری از هر تیم دیگری را در این فصل لیگ برتر به ثبت رسانده است، ولی آیا این به دلیل کمبود انرژی است یا نوع بازی، و از چه زمانی شروع شده است؟

دوران ماه عسل مربی تاتنهام، نونو اسپریتو سانتو، پس از دریافت جایزه بهترین مربی ماه برای سه برد یک بر صفر پیاپی مقابل منچستر سیتی، باشگاه سابق وی وولوز و واتفورد، به اتمام رسیده است.

پس از آن سه برد به همراه کلین شیت، سه شکست در برابر کریستال پالاس، چلسی و آرسنال برای این تیم به ثبت رسید. ولی این چگونگی آن باخت‌ها بود که زنگ خطر را به صدا درآورد: برتری واضح تیم‌های حریف (outclassed) به همراه دریافت ۹ گل خورده و فقط ۱ گل زده.

گروه هواداری The Tottenham Hotspur Supporters’ Trust یا به اختصار THST پس از دربی شمال لندن، درخواست جلسه‌ای با هیئت مدیره باشگاه برای صحبت در موضوع «نگاه استراتژیک کوتاه‌مدت و بلندمدت» داشت. آن طور که گزارش شده، این درخواست توسط رئیس باشگاه، دنیل لوی، رد شده است.

برد دو بر یک مقابل استون ویلا، قبل از وقفه بازی‌های ملی نارضایتی را کم‌رنگ کرد. ولی سوال درباره پایبندی هری کین به باشگاه پس از داستان طولانی انتقال او در تابستان و شروع بدون گلش در این فصل از لیگ همچنان پا بر جاست.

 

 

هرچند، آمار بدتر از نتیجه و گل‌ها باعث تعجب می‌شود: اسپرز با فاصله‌ای زیاد، در رتبه آخر لیگ از حیث مسافت پوشش‌داده‌شده قرار گرفته است.

 

رتبه فصلی تاتنهام در مسافت پوشش داده شده؛ لیگ برتر، از فصل ۲۰۱۵/۱۶، مربی‌ها با خط نقطه‌چین مشخص شده‌اند.

 

جدول بالا ممکن است سوالاتی درباره تیم‌هایی از قبیل استون ویلا، وولوز و پالاس را مطرح کند. در حالی که چلسی و هر دو تیم شهر منچستر هم در نیمه پایینی آن قرار دارند، ولی برای هر کدام از این تیم‌ها توضیحی وجود دارد.

سه نفر آخر تیم در خط بالایی بازی می‌کنند و با داشتن دست بالا در مالکیت، حریفان را در فضاهایی تنگ‌تر فشرده می‌کنند. به همین خاطر مسافتی که نیاز به پوشش دارد، کم‌تر می‌شود.

ویلا با مالکیت کم‌تر، دست به ضدحمله می‌زند، واتفورد تازه صعود کرده مالکیت توپ بسیار کمی دارد، در حالی که وولوز نیز به طور سنتی با سبک بازی در عمق اسپریتو سانتو مسافت‌های کوتاه را پوشش می‌داد. مطلبی که درباره آن سوالات بیشتری طرح خواهیم کرد.

 

کاهش دوندگی و تغییر سبک

چیزی که درباره کاهش دوندگی اسپرز در پوشش مسافت بیشتر به چشم می‌خورد، این است که چگونه این تیم از دوم شدن در این زمینه در لیگ برای چهارسال متوالی و تحت هدایت مائوریسیو پوچتینو، در تنها دو سال به رتبه آخر سقوط کرده است.

 

آمار دویدن تاتنهام لیگ برتر ۲۰۲۱/۲۲، دقایق و شاخص‌ها در هر ۹۰ دقیقه شامل وقت‌های اضافه هم می‌شوند.

 

تصویر بالا نشان می‌دهد که این افت تحت سکان ژوزه مورینیو شروع شده استو اسپرز مورینیو را در آپریل امسال اخراج کرد و لوی خواستار فوتبال «روان، هجومی و سرگرم‌کننده» بود.

ولی باشگاه پس از دو ماه اسپریتو سانتو را به عنوان مربی انتخاب کرد، مربی‌ای که با سبک در عمق و محافظه‌کارانه خود شناخته می‌شود. رویکردهایی دقیقا در نقطه مقابل چیزی که لوی مایل به تغییرشان بود.

 

«در واقع ما از نیاز به، انتخاب کسی که ارزش‌هایش بازتابی از باشگاه بزرگ ما باشد؛ و بازگشت به سبک فوتبالی روان، هجومی و سرگرم‌کننده‌ای که با آن شناخته شده‌ایم، آگاه هستیم.»

دنیل لوی، ماه می ۲۰۲۱

 

با نگاهی به میانگین موقعیت تیم‌های اسپریتو سانتو در سال گذشته، در واقع تاتنهام نسبت به وولوز بازیکنان کم‌تری در نیمه حریف دارد، بنابراین سبک موردنظر اسپرز فعلا دور از دسترس خواهد بود.

 

 

بازیکنان چطور؟

در میان بازیکنان، پیر امیل هویبرگ با پوشش مسافت ۶۸.۱ کیلومتر در بازی‌های لیگ برتر، در تیم رتبه اول را دارد. ولی وقتی دقایق بازی‌شده (به همراه وقت‌های اضافه) را مد نظر قرار دهیم، دله الی صدر جدول را با میانگین ۱۰.۲ کیلومتر در هر ۹۰ دقیقه در اختیار دارد، همان بازیکنی که مورینیو در تمرینات او را به عنوان «تنبل» می‌شناخت.

تصویر پایین چند سوال «اول مرغ بود یا تخم مرغ؟» را مطرح می‌کند. از جمله این‌که فول بک‌ها مسافتی کم‌تر از میانگین را پوشش می‌دهند، ولی این ممکن است نتیجه این باشد که تیم در عمق‌تر بازی می‌کند و به همین دلیل غالبا تمام طول زمین را پوشش نمی‌دهد.

 

مسافت پوشش داده شده در هر ۹۰ دقیقه؛ لیگ برتر، ۲۰۲۱/۲۲، شاخص شامل بازیکنانی می‌شود که ۹۰+ دقیقه بازی کرده باشند. دقایق شامل وقت‌های اضافه هم هستند.

 

به نظر می‌رسد که هافبک‌ها و هونگ مین سون در عملکردهای فیزیکی کم‌تر از حد مورد انتظار ظاهر شده‌اند، ولی دشوار است که دلیل این مشکل را وقتی که سبک بازی تیم چنین تاثیر بزرگی دارد، با قطعیت مشخص کنیم.

برای فهم بهتر، دله الی که رتبه اول تیم را دارد، در لیگ و بین بازیکنانی که ۹۰ دقیقا یا بیشتر (که شامل وقت‌های اضافه هم می‌شود) بازی کرده‌اند، در رتبه ۵۹ام قرار گرفته است. یک انتقاد بسیار بزرگ از هم‌تیمی‌هایی که پشت سر این ستاره سابق انگلستان جا گرفته‌اند.

 

کیلومتر پوشش داده شده در هر ۹۰ دقیقه، در مقایسه با فصل گذشته؛ لیگ برتر، طبقه‌بندی‌شده بر اساس بیشترین تغییر، دقایق شامل وقت‌های اضافه نیز هستند.

 

مقصر دانستن کین پس از داستان‌های نقل و اتقالاتی تابستانی و شروع بدش در لیگ ممکن است آسان باشد، ولی عملکرد فیزیکی کاپیتان انگلیس نسبت به فصل قبل ثابت مانده است.

با فقط ۰.۲۹ کیلومتر تغییر در هر ۹۰ دقیقه. البته، الی با ۱.۱ بیشترین تغییر را به ثبت رسانده و پس از او هم بن دیویس، جیووانی لو سلسو، استیون برخواین، لوکاس مورا و هویبرگ قرار گرفته‌اند.

قابل‌ذکرترین نکته این است که تمام بازیکنان این تیم، مسافت میانگین کم‌تری را نسبت به فصل پیش به ثبت رسانده‌اند.

 

کیلومترهای پوشش داده شده؛ لیگ برتر، ۲۰۲۱/۲۲

 

برد بیشتر با دویدن بیشتر؟

ارتباط مشخصی بین مسافت پوشش داده شده و نتیجه وجود دارد: تصویر پایین نشان می‌دهد که اسپرز در سه بازی اول که در آن‌ها برنده هم شد، بیشتر از حریفانش دویده است. ولی به شکل قابل ملاحظه‌ای در سه بازی از چهار بازی بعد از آن، دست پایین را داشته است.

 

نسبت پیروزی در ارتباط با بیشتر از دویدن از حریفان، لیگ برتر، درصد پیروزی، هر فصل

 

البته، هافبک برنلی، اشلی وست‌وود، به تازگی به اسکای اسپورتس گفته است: «ما همیشه باید در مقابل تیم‌ها بیشتر کار کنیم (outwork). اگر این گونه نباشید، معمولا بازی را نخواهید برد.»

ارغوانی‌ها اکنون در رتبه دوم در جدول دویدن هستند ولی در لیگ رتبه ۱۸ام را دارند. پس آیا بیشتر دویدن از حریف واقعا موفقیت بیشتری را در پی خواهد داشت؟

اعداد که این ادعا را تایید می‌کنند. در واقع، این ارتباط با درصد پیروزی موضوعی پر بحث است: تیم‌هایی که این فصل در بازی مستقیم بیشتر از حریف دویده‌اند، ۱۱ درصد شانس پیروزی بیشتری از آن‌هایی که کم‌تر دویده‌اند داشته‌اند، در مقایسه با فقط دو درصد تفاوت در فصل ۲۰۱۹/۲۰.

 

نسبت پیروزی در ارتباط با بیشتر از دویدن از حریفان، لیگ برتر، درصد پیروزی، هر فصل

 

منبع: skysport
مترجم: نیما نباتی
کاری از گروه فنی آنالیزتاکتیکی