نرخ تبدیل شوت به گل، که به عنوان نرخ تبدیل نیز شناخته می‌شود؛ شاخصی برای بررسی اثر بخشی ضربات است که به نظر می رسد محاسبه آن آسان باشد. با این حال، ما می‌توانیم بین دو نوع نرخ تمایز قائل شویم. ابتدا اجازه دهید به شکل خلاصه مدل‌ها را به شما معرفی و نحوه عملکرد آن‌ها را شرح دهیم.

با تقسیم تعداد گل‌ها بر تعداد شوت‌ها می‌توانید نرخ تبدیل را بدست آورید. پس از آن می‌توانید در آن عدد را در ۱۰۰ ضرب کنید و درصد نرخ تبدیل را پیدا کنید. در مورد دو نوع نرخ ذکر شده چطور؟ هنگامی که نرخ تبدیل محاسبه شد؛ می‌توانید تعداد کل شوت‌ها در مسابقه، فصل و دیگر زمان‌ها را شمارش کنید.

اگر می‌خواهید نتیجه دقیق‌تری داشته باشید؛ می‌توانید تنها تعداد شوت‌های در چارچوب را در نظر بگیرید. بیایید با این دو روش نرخ تبدیل تمام شوت‌ها و به خصوص شوت‌های داخل چهارچوب را در جام جهانی ۲۰۱۸ بررسی کنیم.

 

تعداد

بیایید نگاهی به تیم‌هایی داشته باشیم که بیشترین تعداد شوت در مسابقات خود را داشته‌اند. بیشترین تعداد شوت را بلژیک (۷۵)، کرواسی (۷۱) و برزیل (۷۰) داشته‌اند. حال آیا تعداد قابل توجه شوت‌های این تیم‌ها به آن‌ها کمک کرده است تا بیشترین تعداد گل را در مسابقات به ثمر برسانند؟

تا حدودی پاسخ مثبت است؛ زیرا بلژیک بیشترین گل را به ثمر رساند (۱۶). در سمت مقابل اما برزیل تنها ۸ گل را به ثمر رسانده است و ما به وضوح مشاهده می‌کنیم که نرخ تبدیل آن‌ها چندان بالا نبود.

 

 

طبق آمار، اختلاف بین سه تیمی که بیشترین تعداد شوت‌ها را به ثمر رسانده‌اند، بسیار زیاد است. حدود ۱۰ درصد اختلاف بین آن‌ها وجود دارد که کاملا قابل توجه و مشخص است. یک لحظه اما صبر کنید؛ قهرمانان جهان در کدام قسمت از این نمودار قرار دارند؟

 

کیفیت

هنگامی که شوت‌های به سمت دروازه شمارش می‌شود؛ کیفیت آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. آیا این موضوع به این معنا است که در اقدام به گلزنی‌ مؤثر بوده‌اند؟ به نظر می‌رسد که پاسخ مثبت باشد؛ با این حال اما جدا از این موضوع عوامل بسیاری در موفقیت و گلزنی تیم تاثیر دارند.

 

 

حد نصاب

ممکن است کنجکاو باشید که نرخ تبدیل برای باشگاه‌های قدرتمند و بزرگ فوتبال به چه میزان است. میانگین استاندارد برای بزرگ ترین تیم های اروپا به چه اندازه است؟ 

منچستر سیتی، تیمی است که در یک فصل بیش از ۱۰۰ گل در لیگ برتر انگلیس به ثمر رساند. آبی‌های منچستر تعداد ۵۰۹ شوت را به سمت دراوزه حریفان روانه کردند که ۲۷۲ شوت از تمام آن‌ها در داخل چهارچوب قرار داشت. این به ما نرخ تبدیل ۲۱٪ و ۳۹٪  را می دهد.

برای مقایسه، منچستریونایتد، اقدام به شوتزنی بسیار کمتری داشته است اما نرخ تبدیل آن‌ها در سطح مشابهی با منچستر سیتی بود. بنابراین از طریق حملات مکرر می‌توان باعث افزایش اقدام به شوت شد.

حالا بیایید از نگاهی دیگر به این قضیه نگاه کنیم. آیا تعداد گل‌ها و امتیازات کمتر در پایان فصل با نرخ تبدیل پایین مشخص می‌شود؟ ما برای این مسئله تیم مالاگا در  اسپانیا را بررسی می‌کنیم. مالاگا تیمی است که کمترین امتیاز را در پنج لیگ معتبر اروپا کسب کرده و همچنین کمترین تعداد گل را در لیگ خود به ثمر رسانده است.

اگر به دقت نگاه کنیم، آن‌ها همچنین کمترین تعداد شوت به سمت دروازه را در لالیگا در فصل ۲۰۱۷/۱۸ ثبت کرده‌اند. این تیم ۲۹۴ مرتبه اقدام به شوت زدن داشته است و از این تعداد تنها ۱۲۵ شوت در چارچوب قرار گرفت. مالاگا تنها ۲۴ گل به ثمر رساند و این بیانگر نرخ تبدیل ۱۹ درصدی برای شوت‌های آن ها را می‌دهد و با در نظر گرفتن تمام شوت‌ها تنها نرخ تبدیل ۸ درصدی را ثبت کرده‌اند.

بنابراین برای هر گل آن‌ها ۱۲ مرتبه اقدام به شوت داشته‌اند. در نهایت پاسخ مثبت است. نرخ تبدیل کم در ترکیب با تعداد کم اقدام برای شوتزنی، در نتیجه منجر به سقوط تیم است.

پس از تجزیه و تحلیل‌های سخت گیرانه، آخرین مرحله ارائه میانگین نتایج نرخ تبدیل برای لیگ‌های معتبر و بزرگ است. نتایج در هر لیگ تقریباً یکسان است. تعداد کل شوت‌ها در هر لیگ بیش از ۳۰۰ شوت بوده و میانگین تعداد شوت‌های در چهارچوب در حدود ۱۵۰ ضربه است و تیم‌ها حدود ۵۰ گل در هر فصل به ثمر رسانده‌اند. تمام این آمار زمانی که به تعداد کل شوت‌های و ۳۱ درصد برای شوت‌های داخل چهارچوب نگاه می‌کنیم به ما عدد ۱۵ درصد را برای نرخ تبدیل می‌دهد.

 

 

مبنع: statscore
مترجم: محمد حسین صیفوری

کاری از گروه فنی آنالیز تاکتیکی