در اولین روز از هفته ۲۶ لیگ برتر انگلیس دو تیم منچستر سیتی و تاتنهام به دیدار یکدیگر رفتند. با توجه به روند امتیاز گیری بسیار خوب سیتیزن‌ها  و از آن سو افت مقطعی تاتنهام که کمی‌ از کیفیت چند بازی ابتدایی خود با هدایت کونته فاصله گرفته است؛ بسیاری پیروزی راحتی را برای تیم گواردیولا متصور بودند اما نتیجه نهایی بازی کاملا برخلاف انتظارات بوده.

 

تیم تاتنهام با آرایش ۳۴۲۱ و تیم منچستر سیتی با آرایش ۴۳۳ همیشگی خود در این مسابقه حاضر شدند

 

مالک مطلق توپ

شاید بهتر است برای بهترین توصیف از این مسابقه به جمله معروف مورینیو که در دیدار تاتنهام و منچستر سیتی در فصل گذشته بیان کرد رجوع کنیم: منچستر سیتی می‌تواند توپ را با خود به خانه ببرد اما سه امتیاز برای ما است.

مالکیت ۷۱ درصدی منچستر سیتی، کاملا گویای تملک کامل توپ توسط آن‌ها است. PPDA ثبت شده توسط سیتیزن‌ها ۸.۵۴ است که نشان از پرس سنگین این تیم می‌دهد. آن‌ها در زمان بازیسازی تیم تاتنهام، آرایش ۴۲۳۱ را به خود می‌گرفتند تا بتوانند علاوه بر پرس نفر به نفر در میانه زمین، فشار اندکی را در ابتدای بازیسازی بر تیم تاتنهام اعمال نمایند.

 

 

پوشش میانه زمین باعث می‌شد تا اگر پاس به دو بازیکن میانی تاتنهام ارسال شد بتوانند راحت با اعمال فشار آن را بازپسگیرند و نیز  مانع از بازیسازی از میانه توسط تیم تانهام شوند. از سوی دیگر برناردو سیلوا نیز بدون اعمال فشار و تنها با Cover shadow وظیفه قطع کانال پاس مستقیم بین رومرو و دایر را داشته باشد.

 

اشتباهات مرگبار

 ضعف مدافعان و دروازبان تاتنهام بلای جان این تیم در بسیاری از مسابقات است. اشتباه در پوشش فضاها، یارگیری بازیکنان و یا دفع‌های اشتباه و عجیب و غریب توپ توسط لوریس، باعث شده این تیم گل‌های بسیار ساده ای را دریافت کند.

در این مسابقه نیز این عادت مدافعان و لوریس ترک نشد و با اشتباه در دفع توپ باعث دریافت گل از تیم منچستر سیتی شدند. علاوه بر آن در بسیاری دیگر از صحنه‌های مسابقه همچون یکی از ضربات کرنر تیم سیتی شاهد اشتباهات مدافعان تاتنهام بودیم که اما با خوش شانسی آن‌ها به گل تبدیل نشد.

 

ایتالیایی باهوش

تیم تانهام با هدایت آنتونیو کونته در زمینه پرس و اعمال فشار برای تصاحب توپ، پرس نسبتا پرفشاری را اعمال می‌کند. آن‌ها به طور متوسط در اکثر بازی‌های خود PPDA=8 را از خود به جای می‌گذارند.

در دیدار برابر سیتی اما هر تیمی‌ می‌داند که اجازه تملک توپ را ندارد و توپ باید برای سیتیزن‌ها باشد. تاتنهام با PPDA=62، همانطور که گفته شد توپ و میدان را کاملا به سیتی اهدا کرد و با استفاده از سرعت سون هیونگ مین و حرکات کین و کولوسفسکی به دنبال ضربه زدن به حریف بود.

 

همان همیشگی، با کمی تغییر

تیم منچستر سیتی در فاز حمله آرایش ۲۳۵ را به خود می‌گیرد. اما در مواجهه با ۵۴۱ Mid Press تیم تاتنهام آن‌ها به این ترتیب با یارگیری نفر به نفر در یک سوم تهاجمی‌ خود رو برو می‌شدند.  

 

 

همانطور که در عکس مشاهده می‌کنید؛ گوندوگان نیز به صف ۵ نفره سیتی اضافه می‌شود تا برتری عددی، که از اصول کلیدی فلسفه گواردیولا است به وجود آید. به این تررتیب آن‌ها برتری ۶ در برابر ۵ در جلوی خط دفاع حریف را دارا هستند. در این زمان لاپورت برای پوشش فضای گوندوگان به جلو آمده و دیاژ و واکر وظیفه محافظت از عقب زمین در مواجهه با ضد حملات را دارند.

با توجه به سرعت سون هیونگ مین و نیز حرکات کولوسفسکی، حضور واکر در کنار دیاژ بهترین تصمیم ممکن است. این موضوع باعث می‌شود تا در موقع لزوم، واکر بتواند آن‌ها را پوشش دهد.

نکته: نباید از بازی بسیار چشم گیر و فوق العاده کانسلو غافل شد. او از بهترین بازیکنان این فصل سیتی بوده است که در این دیدار نیز عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان داد. پوشش دفاع در زمان مناسب، قدرت دریبلینگ و از پیش رو برداشتن بازیکنان و دقت پاس و شوت بسیار خوب او، باعث شده است که او در اکثر مناطق زمین حضوری چشمگیر داشته باشد.

 

کلاس آموزشی تاتنهام

تجلی تمام نکات قبلی گفته شده در صحنه گل نخست تاتنهام به چشم می‌خورد. جدا از پاس رومرو و جای گیری دیویس که باعث آغاز این گل شد باید نکات طلایی را پس از این پاس جست و جو کرد.

 

 

۱-واکر در این صحنه برای یارگیری سسنون به جلو آمده و این موضوع باعث قرار گیری یک دوئل ۲ در برابر ۲ بین سون و کین با لاپورت و دیاژ می‌شود.

۲-هری کین از فضای ایجاد شده در پشت سر رودری استفاده کرده و به عقب می‌آید. با این کار او نه تنها از این فضا استفاده می‌کند بلکه لاپورت را با خود همراه کرده و از بازی خارج می‌کند.

۳-برنده مطلق جدال‌های دیاژ و سون در این بازی، مهاجم کره ای بوده. سرعت او به دفعات خط دفاع سیتی را ویران کرد و بارها شاهد آن بودیم. در این صحنه نیز دیاژ مغلوب سرعت او و پاس بی نظیر کین شد و همین موضوع برای دریافت ضربه نهایی کافی بود.

نکته: در اکثر بیلدآپ های تیم تاتنهام شاهد اورلود در سمت راست بودیم. این اورلود باعث می شد تا بتوانند پس از آن از فضای ایجاد شده برا سون و سرعتش استفاده کنند.

 

جمع بندی

پرس پرفشار سیتی در این بازی کلید پیروزی تاتنهام بود. تقابل‌های نفر به نفر ایجاد شده در انتهای زمین هیچ سودی برای سیتی نداشت و باعث ضربات متعدد به دفاع این تیم شد.

مرد ایتالیایی به خوبی از مکانات خود استفاده کرد و توانست با تنها ۲۸ درصد مالکیت توپ و ثبت ۶ شوت در برابر ۲۱ شوت منچستر سیتی این بازی را با پیروزی پشت سر بگذارد. این بازی یک پیروزی زیرکانه و سخت برای تاتنهام بود تا آن‌ها مغلوب همیشگی در برابر تیم‌های تاپ ۶ نباشند.

یکی از بهترین بازی‌های سون و کین در این بازی رقم خورد البته که نباید از حرکات و حضور به موقع کولوسفسکی نیز غافل شد و او قطعا از مهره‌های کارآمد آنتونیو کونته خواهد بود.

 

آنالیز: امیر عباس شریفی
کاری از گروه فنی آنالیزتاکتیکی