در این مقاله روش‌هایی را برای سنجش آمادگی فوتبالی معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید آمادگی خود را قبل از شروع پیش‌فصل، قبل از شروع فصل و در اواسط فصل بسنجید و بررسی کنید که آمادگی شما چه تغییراتی داشته است.

استقامت :

مطالعات نشان داده است که بازیکنان فوتبال می‌توانند طی ۹۰ دقیقه، تا ۱۳ کیلومتر دوندگی داشته باشند. برنامه بدنسازی فوتبالی باید به گونه‌ای باشد که توان هوازی بازیکنان را تقویت کند.

همانطور که از روش “یک ست، حداکثر وزنه (توان)” برای سنجش بالاترین میزان قدرت بدنی استفاده می‌شود، برای سنجش بالاترین میزان توان (استقامت) هوازی از روش VO2max بهره می‌گیریم. در تعریف VO2max می‌توان گفت: بیشترین میزان اکسیژن مصرفی در دقیقه نسبت به وزن بدن.

stamina

ورزشکارانی با توان هوازی فوق‌العاده نظیر دوچرخه‌سواران توردوفرانس، دارای VO2maxای به اندازه ۸۵ml.kg.min هستند. بطور میانگین و در عامه مردم، این میزان برای آقایان ۴۰ واحد و برای بانوان ۳۰ واحد است. در فوتبالیست‌های حرفه‌ای این میزان برای دروازه بان ۵۱، مدافع میانی ۵۶، مدافع کناری ۶۲، هافبک ۶۲ و مهاجم ۶۰ است. (اعداد گفته شده ملاک سنجش استاندارد Sprint یا استارت‌های زیر ۱۰ متر نیز محسوب می شوند.) درمقایسه با عامه مردم، بازیکنان فوتبال از توان هوازی فوق‌العاده‌ای برخوردارند.

برای سنجش VO2max از چهار آزمون دویدن ۱۵ دقیقه‌ای بالک، دویدن ۱۲ دقیقه‌ای کوپر، Multistage Shuttle Run و راک پورت می‌توان استفاده کرد.

قدرت بدنی :

قدرت بدنی اساس قدرت و سرعت است و بازیکنان فوتبال برای پیروزی در نبردها و درگیری‌ها به قدرت بدنی نیاز دارند.
بازیکنان فوتبال نیازی به قدرت بدنی مطلق (مانند بازیکنان راگبی) ندارند. توده عضلانی و تنومندی بسیار، از چابکی و سرعت فوتبالیست می‌کاهد. توان هوازی در فوتبال، نقش پررنگ‌نری نسبت به راگبی دارد.

متداول‌ترین روش برای اندازه‌گیری قدرت مطلق، روش “یک ست- حداکثر توان (وزنه)” است. از پرس سینه برای اندازه‌گیری قدرت بالاتنه و از پرس پا، برای قدرت پایین تنه استفاده می‌شود.

football strength

در فوتبال قدرت نسبی از قدرت مطلق اهمیت بیشتری دارد. قدرت نسبی همان قدرت مطلق است متناسب با وزن بدن؛ به این معنی که یک فرد ۱۴۰ پوندی که می‌تواند به اندازه ۲۸۰ پوند پرس پا انجام دهد، دارای قدرت نسبی بیشتری نسبت به کسی است که ۱۶۵ پوند وزن دارد و به همان میزان پرس پا انجام می‌دهد.

اگر شما بتوانید به اندازه وزن بدن خود پرس سینه و دو برابر وزن بدن خود پرس پا انجام دهید، از قدرت نسبی عالی‌ای برخوردار هستید. البته این معیار دقیقی نیست چون ممکن است هنگام انجام یک حرکت با وزن برابر در دو دستگاه مختلف، انجام حرکت در یک دستگاه دشوارتر از دیگری باشد.
در فوتبالیست‌ها داشتن عضلات چهارسر ورزیده اهمیت بالایی دارد. عضلات چهار سر باید تقریبا دو برابر عضلات همسترینگ مقابلشان قدرت داشته باشند.

سرعت و انعطاف‌پذیری :

سرعت و چابکی از فاکتورهای مهم یک فوتبالیست هستند. سرعت بازی امروز فوتبال از هر زمان دیگری بیشتر است؛ اما این بدین معنی نیست که فوتبالیست‌ها باید بتوانند مانند دوندگان المپیک بدوند!

از ساده‌ترین آزمون‌هایی که می‌توان برای سنجش سرعت استفاده کرد، آزمون “استارت ۳۰ یاردی” است. (۳۰ یارد برابر ۲۷.۴ متر است.)
در این آزمون مدت زمان استارت و طی کردن ۳۰ یارد اندازه‌گیری می‌شود. (۴ الی ۵ بار با استراحت مناسب بین دفعات) در این آزمون، نتایج زیر ۵ ثانیه مناسب است. نتایج برای بازیکنان حرفه‌ای بطور میانگین ۴ ثانیه است.

انعطاف‌پذیری از موضوعات مهم در آمادگی بدنی است. افزایش دامنه حرکتی نه تنها در جلوگیری از مصدومیت اهمیت دارد، بلکه به افزایش قدرت، چابکی و سرعت نیز کمک می‌کند.
اندازه‌گیری انعطاف‌پذیری بسیار ساده است. تست انعطاف‌پذیری متداول (رسیدن انگشت‌ها به میزان مشخصی بر روی صفحه اندازه‌گیری)، تست انعطاف‌پذیری ران و یا استفاده از گانلومتر می‌تواند میزان انعطاف‌پذیری شما را مشخص کند.

نویسنده: جکی اندرسون
مترجم: علی شرافتی
کاری از گروه فنی آنالیز تاکتیکی