دو سال قبل، دربی کانتی تقریبا همه چیز را از دست داده بود؛ اما اکنون آن ها به دنبال صعود از لیگ یک به چمپیونشیپ تحت حمایت مالکین جدید خود هستند. با اینکه چند شکست اخیر باعث شد که آن ها از منطقه صعود خارج شوند اما به سرعت توانستند جایگاه خود را مجددا تصاحب کنند؛ اما آن ها دو سال قبل یک‌بحران بسیار بزرگ را تجربه کردند.

تیم پل وارن، پیش از پیروزی ۳-۰ مقابل پورت ویل، متحمل دو شکست در چهار روز مقابل بارنزلی و چارلتون شد. آن ها گرچه فصل پر فراز و نشیبی را سپری کرده اند اما با مدیریت دیوید کلوز که از هواداران این تیم بود در حال رقم زدن دوران جدیدی برای خود هستند.
در زمان مالکیت مل موریس( مالک سابق دربی کانتی)، تیم قهرمان دو دوره لیگ انگلیس و یکی از اعضای موسس لیگ فوتبال پس از کسب ۲۱ امتیاز برای اولین بار از سال ۱۹۸۶ از چمپیونشیپ به لیگ پایین تر سقوط کرد.

ایگور استیماچ، کاپیتان سابق قوچ ها می‌گوید: دیدن رنج و وضعیت دربی کانتی ویرانگر بود. تمام فصل دردناک بود. تماشای وین رونی و پسران جوان ما که هر کاری را در زمین برای غلبه بر کسر امتیاز و آشفتگی مالی انجام میدادند تا بقای تیم را حفظ کنند آزار دهنده بود. هنگامی که کلوز، کنترل باشگاه را در جولای ۲۰۲۲ به دست گرفت؛ لیام روزنیور، رئیس موقت تیم تنها پنج بازیکن حرفه ای در لیست خود داشت. اما اکنون آن‌ها با جذب پل وارن از روترهام، به دنبال بدست آوردن ثبات از دست رفته خود هستند. واضح است که او به همراه دیوید کلوز، کار شگفت انگیزی را انجام می‌دهد. فقط امیدوارم آن‌ها تیم را به جایی که واقعا به آن تعلق دارد یعنی لیگ برتر برسانند.

ما اکنون در موقعیت خوبی در جدول هستیم و امیدوارم بتوانیم آن را حفظ کنیم تا مستقیم به لیگ بالاتر صعود کنیم. بازگشت به لیگ برتر مستلزم کار و فعالیت با کیفیت و صبر است و حمایت مالی را نیز که یکی از ارکان بسیار مهم در این مسیر است نباید فراموش کرد. با این حال نباید بازگشت به آنجا رویای نهایی ما باشد؛ باقی ماندن در آن موقعیت و پیروزی، این دقیقا همان لحظاتی است که می‌خواهم قوچ‌ها را در آن ببینم.

ایگور استیماچ جایگاه افسانه‌ای در پارک پراید دارد و ارتباط او با این باشگاه تزلزل ناپذیر است. او همچنین اضافه می کند: رابطه من با باشگاه همچون تیم ملی کشورم است. با اینکه یک فرد بومی در اینجا نیستم اما از نخستین مرتبه که پیراهن این تیم را پوشیدم حس خاصی همچون حس پوشیدن پیراهن تیم ملی کرواسی داشتم.

۱۶ سال از آخرین حضور دربی کانتی در لیگ برتر می‌گذرد. فصل ۲۰۰۷/۰۸ که شاید طرفداران تیم نیز ترجیح می‌دهند آن را فراموش کنند. آن‌ها با ۱۱ امتیاز رکورد امتیازی بسیار ناامید کننده‌ای بر جای گذاشتند و سقوط کردند و پس از آن چندین مرتبه در تلاش برای بازگشت به این لیگ نتوانستند در مسابقات پلی آف موفقیت آمیز عمل کنند و در نهایت از صعود بازماند.

با این حال خوشبینی برای تغییر وجود دارد. پس از رد چند پیشنهاد نخست برای خرید این باشگاه، اکنون آن‌ها در دستان امن و مطمئن کلوز هستند و استفن پیرس، مدیر اجرایی آن‌ها بیان کرده است که آن‌ها تا به حال هیچگاه در وضع مالی بهتری نسبت به اکنون قرار نداشتند. حال همه چیز آماده است تا آن‌ها مجددا به روزهای خوبشان باز گردند. گرچه اکنون شرایط با زمانی که ما در لیگ برتر بازی می‌کردیم متفاوت است؛ اما امیدواری بسیار زیادی برای بازگشت ‌آن‌ها وجود دارد و طرفداران آن‌ها امیدوار هستند این بازگشت زمان زیادی طول نکشد.

سال آینده، نیم قرن از زمانی که دربی کانتی برای دومین مرتبه تحت هدایت دیو ماکای قهرمان لیگ انگلیس شد می‌گذرد؛ و آن دقیقا سه سال پس از آن بود که برایان کلاف افسانه‌ای نخستین قهرمانی را با این تیم طرح ریزی کرد. سال‌های افتخار آمیز در بیسبال گراند، اکنون به خاطره‌ای بسیار دور در ذهن هوادارن و تمامی علاقمندان به فوتبال تبدیل شده است. طرفدارن جوان‌تر این تیم به روزهای پر تلاطم این تیم در خارج و داخل زمین عادت کرده‌اند. کلوز، یکی از هزاران نفری بود که در حدود دو سال قبل، برای نجات باشگاه از مرکز شهر به سمت استادیوم این تیم راهپیمایی کردند.

این تاجر محلی، پس از نجات تیم محبوبش از آب‌های آشفته، انتظار نداشت در لیگ یک کار ساده ای در پیش داشته باشد؛ اما دربی کانتی همچنان در منطقه صعود است و برای هدف و جایگاهش می‌جنگد. زمانی که به مسابقات پیش رو نگاه می کنیم؛ متوجه خواهیم شد همچنان پیچ و خم های بسیاری برای صعود وجود دارد. سرمربی تیم، وارن، تیم روترهام را سه مرتبه به چمپیونشیپ برد و با انتظار تکرار آن شاهکار حضور یافته است. اما صرف نظر از اینکه قوچ هاجشن صعود خواهند گرفت یا خیر؛ باید چشم اندازی برای آینده خود داشته باشند.

دربی کانتی فصل مناسبی را برای دست یابی به هدف خود که صعود به چمپیونشیپ بوده پشت سر گذاشته است. اما باشگاه باید از خطر پیر شدن بیش از حد تیم اجتناب کند. مردان تحت هدایت پل وارن، با تنها سه باخت در لیگ از ماه اکتبر تا کنون، عملکرد چشمگیری داشته اند. آن ها از اواسط دهه ۱۹۸۰ تا کنون، فصول متوالی را در سطح سوم فوتبال انگلستان سپری نکرده اند؛ با اینکه ممکن است صعود احتمالی آن‌ها نیز باعث شود که این رکورد منفی تکرار نشود؛ اما اگر آن‌ها تیمشان را بازسازی نکنند؛ این صعود ممکن است بسیار زود با بازگشت مجدد به لیگ دسته اول همراه باشد. دربی کانتی فصل گذشته با شکست در آخرین بازی، مقابل شفلید ونزدی از صعود به پلی آف بازماند.

آن ها در این فصل قراردادهایی با کانر واشنگتن، مارتین واگهورن، دوایت گیل و کرتیس نلسون به عنوان مردان با تجربه ثبت کرده است. قوچ ها همچنین بازیکنان جوانی همچون تایرس فورنا و کین ویلسون را جذب کرده اند. در حدود ۱۴ بازیکن قراردادشان در پایان فصل به اتمام می رسد و آن ها باید برای حفظ عمق ترکیب خود بازیکنان جدیدی را جذب کنند یا به تمدید قراردادها بپردازند. طبق گزارش ترنسفر مارکت، میانگین سنی تیم دربی کانتی ۲۷.۷ سال است. این عدد توسط بازیکنانی همچون اسکلت لوچ، کریگ فورسایت،واگهورن و گیل که همگی بالاتر از ۳۴ سال سن دارند به شدت افزایش یافته است.

تجربه هیچ گاه چیز بدی نیست؛ به خصوص تجربه بازیکنانی که سابقه حضور در چمپیونشیپ یا لیگ برتر انگلیس را داشته اند. با این حال قدرت بدنی و توان ساق ها برای یک فصل که حداقل ۴۶ بازی را به همراه خود دارد و اگر دربی کانتی در میان دو تیم نخست قرار نگیرد و به پلی آف برود؛ بیشتر نیز خواهد بود بسیار اهمیت دارد. تجربه ممکن است برای بازگرداندن آن‌ها به چمپیونشیپ مفید باشد؛ اما برای بلند مدت، داشتن یک برنامه محکم و چشم اندازی برای تامین امنیت مالی در کنار آن بسیار ارزشمند است.

منبع: Inews
مترجم: امیرعباس شریفی
کاری از گروه فنی آنالیز تاکتیکی