اتلتیکو مادرید در فصل سختی قرار دارد و نیاز دارد تا دوباره قدرت دفاعی خود را بازیابد. سفید و قرمز‌ها یکی از بدترین آمار دفاعی خود را در دوران دیگو سیمئونه پشت سر می‌گذارند. ۷ ژانویه دهمین سالگرد نخستین حضور دیگو سیمئونه بر روی نیمکت اتلتیکو مادرید بود؛ تساوی بدون گل در برابر مالاگا در لاروزالدا با اینکه آنچنان رضایت بخش نبود اما شروعی بر بهترین دوران تاریخ اتلتیکو مادرید بود. ۸ عنوان از ۳۳ عنوان رسمی ‌باشگاه در دوران مربیگری این مرد آرزانتینی به ثبت رسیده است.

اما حال اتلتیکو، شور و شوقی برای جشن گرفتن این سالگرد ندارد. حذف شدن از جام حذفی و سوپرکاپ اسپانیا و دور شدن از دفاع عنوان قهرمانی خود در لالیگا. تنها شانس باقی مانده آن‌ها، مسابقات لیگ قهرمانان اروپا است که باید در مرحله یک هشتم نهایی به دیدار منچستریونایتد بروند. پیش از این رویداد، سیمئونه باید روحیه جنگجویانه و رقابتی تیمش را بازیابد و برای این کار باید آمار عملکرد خط دفاعی خودش را بهبود ببخشد.

 

بدترین دفاع در دوران سیمئونه

یکی از ویژگی‌های اصلی اتلتیکو مادرید در دوران مربیگری دیگو سیمئونه بدون شک، استحکام دفاعی آنان بوده است. تا قبل از این قرمز و سفید‌ها در پنج لیگ معتبر اروپایی به طور میانگین با ۰.۷۲ گل در هر بازی کمترین میزان دریافت گل را داشته اند. از ژانویه ۲۰۱۲ که مرد آرژانتینی بر روی نیمکت آن‌ها نشسته است؛ با ۱۹۷ کلین شیت بیشترین تعداد بسته نگه داشتن دروازه را ثبت کرده اند. این آمار در فصل ۲۰۲۲/۲۰۲۱ فروپاشید.

در تمام رقابت‌ها، اتلتیکو مادرید ۳۸ گل در ۳۰ بازی دریافت کرده است، که تا بدین جای کار، یک گل بیشتر از تمام فصل گذشته خود، می باشد (۳۷گل در ۴۸ بازی). در لالیگا آن‌ها ۲۶ گل در ۲۱ بازی دریافت کرده اند که بدترین رکورد دفاعی آن‌ها تا اینجا در هر یک از فصول گذشته در حضور دیگو سیمئونه است.

در حالی که اتلتیکو مادرید با دریافت ۲۶ گل در ۲۱ بازی ابتدایی خود آمار بسیار بدی را پشت سر گذاشته است، اما گل‌های دریافتی مورد انتظار(XG:18.5) آن‌ها بسیار کمتر از ۲۶ گل دریافتی آن‌ها است. آن‌ها ۷.۵ گل بیشتر از آنچه باید بر اساس موقعیت‌های حریف ایجاد میشده، دریافت کرده اند. به عبارتی دیگر باید گفت استحکام دفاعی اتلتیکو مادرید بسیار شکننده شده است.

 

دردسر برای یان اوبلاک

عملکرد فاجعه بار یان اوبلاک، یکی از بازیکنان اصلی اتلتیکو مادرید بخشی از دلایل این آمار بسیار بد است. این دروازبان اسلوونیایی به ضعف دفاعی دیگر بازیکنان این تیم مبتلا شده است و عملکرد او نسبت به آمار فصول گذشته او تفاوت بسیار زیادی دارد. او تنها نزدیک به ۴۸ درصد از شوت‌های شلیک شده به سمت دروازه اش را مهار کرده است که این بدترین آمار در بین تمامی‌دروازه بانان با حداقل ۱۰ بازی است.

دروازه بان سرخ و سفیدها ۲۶ گل دریافت کرده است اما با توجه به گل‌های مورد انتظار به وسیله شوت‌ها به سمت دروازه او (XGOT) باید تنها ۱۷.۷ گل دریافت می‌کرده است. او عملکرد ۸.۳- گل را به ثبت رسانده که برای چنین دروازه بانی  اصلا قابل قبول نیست. برای توضیح بهتر این موضوع باید گفت که این دروازه بان اسلونیایی در فصل گذشته از ۸.۶ گل جلوگیری کرده است که این بهترین عملکرد در بین دیگر دروازه بانان در لالیگا است(با ۲۵ گل خورده و ۳۳.۶XGOT)

 

شوت‌های دریافتی و گل‌های دریافتی

اما مشکلات دفاعی زمانی نمایان تر می‌شود که دیگر متغیرهای دفاعی را نیز ارزیابی کنیم. اتلتیکو مادرید از نظر ضربات دریافتی به سمت دروازه خود آماری ضعیف تر از فصول گذشته ثبت نکرده است. در واقع در فصل ۲۲/۲۱ آن‌ها کمترین شوت در درون چهارچوب دروازه (۲.۳) و کمترین شوت به سمت دروازه (۷.۸) را دریافت کرده اند. این به آن معنی است که آن‌ها به راحتی توسط حتی معدود موقعیت‌های حریف دروازه خود را باز شده می‌بینند. آن‌ها بیشتر از طریق سانتر‌هایی که از کناره‌های زمین ارسال می‌شود گل دریافت می‌کنند . اکثر این سانتر‌ها به وسیله ضربات سر به گل تبدیل می‌شود. ۲۶ درصد از گل‌های دریافتی آن‌ها در تمامی‌رقابت‌ها از طریق این نوع پاس‌های ارسالی بوده است و ۸۰ درصد از این پاس‌ها با ضربات سر به گل تبدیل شده است.

 

بی ثباتی در دفاع

اگرچه ساختار و عملکرد دفاعی اتلتیکو مادرید به رهبری دیگو سیمئونه با اتحاد و انسجام همه اعضای آن مشخص بوده اما در این فصل خط دفاعی یک ضعف غیر عادی را نشان داده است. یکی از این دلایل جابجایی‌های مدافعانی بوده که به دلایل مصدومیت بازیکنان مجبور به حضور در ترکیب شده اند و به هیچ وجه شاهد ثبات نفرات در ترکیب این تیم نبوده ایم. ۱۳ ترکیب از مدافعان مختلف در ترکیب اصلی سیمئونه در این فصل حضور داشته اند. چه در زمان استفاده از خط دفاعی ۴ نفره و یا حتی ۳ نفره این موضوع صادق بوده است. استفان ساویچ، خوزه خیمنز و ماریو هرموسو بیشترین حضور را در ترکیب این تیم داشته اند (۷ مرتبه). همچنین در حضور آن‌ها اتلتیکو مادرید آمار خوب، ۴ برد، ۲ تساوی و تنها ۱ شکست ثبت کرده است.

یکی از مدافعان قرمز و سفیدها انتقادات بسیاری را نسبت به دیگران دریافت کرده است. این بازیکن فیلیپه مونتیرو مشهور به فیلیپه است که در ۸ شکست از ۱۰ شکست اتلتیکو مادرید در تمامی‌رقابت‌ها در ترکیب اصلی حضور داشته است. با حضور این مدافع برزیلی همچنین، اتلتیکو به طور میانگین گل‌های دریافتی بیشتری نسبت به عدم حضور او دریافت کرده است ( ۱.۰ به ۱.۵) و نیز درصد پیروزی کمتری را ثبت کرده است (۲۰ درصد در برابر ۶۴.۳). در سطح فردی نیز، بازیکن سابق پورتو تنها ۵۴.۲ درصد از دوئل‌های خود را در این فصل از رقابت‌ها پیروز شده است (۱۴۵/۷۶) و او کمترین درصد را در بین مدافعان اتلتیکو مادرید در این پارامتر در فصل ۲۲/۲۱ به خود اختصاص داده است به عنوان مثال خوزه خیمنز ۶۹ درصد از دوئل‌های خود را با پیروزی پشت سر گذاشته است (۱۱۶/۸۰)

 

بدون رهبر اصلی

دیگو سیمئونه علاوه بر رفع  مشکلات و نواقص خط دفاعی تیمش، باید به دنبال جایگزینی برای یانیک کاراسکو رهبر تهاجمی‌تیمش باشد. کاراسکو به دلیل دریافت کارت قرمز در برابر تیم پورتو ۳ بازی از همراهی تیمش محروم است و این چالش دیگری را برای دیگو سیمئونه به وجود آورده است. او بیشترین موقعیت گلزنی (۳۹) را ایجاد کرده است و بیش از دو برابر توماس لمار (۳۴) دریبل ثبت کرده است (۸۰)

کاراسکو چه در سمت چپ یه عنوان یک وینگر کاذب و چه در سمت راست، نقشی اساسی در بخش تهاجمی تیم ‌اتلتیکو مادرید دارد و در عمق دادن به بازی این تیم بسیار موثر است. این بازیکن بلژیکی در این فصل بیش از هر بازیکن دیگری از اتلتیکو مادرید در تمامی‌ رقابت‌ها، شوت پس از حمل توپ را ثبت کرده است (۱۵ شوت و ۱۴ پاس کلیدی)

غیبت کاراسکو در کوتاه مدت اوضاع را پیچیده می‌کند اما او بازخواهد گشت.

منبع: The Analyst
مترجم: امیرعباس شریفی
کاری از پروه فنی آنالیز تاکتیکی