تغذیه، استراحت و خواب سه عامل حیاتی در پیشرفت بازیکنان فوتبال است. برای داشتن دید بهتر، استقامت بیشتر و ریکاوری سریع‌تر با ما همراه باشید تا شما را با رژیم غذایی “مت لاول“، متخصص تغذیه تاتنهام، آشنا کنیم.

الف) گوشت گوزن، قدرت بیشتر و ریکاوری سریع تر

این گوشت دارای پنج ماده شگفت انگیز: کراتین، آرژنین، گلوتامین، آهن و ویتامین B12 است که عملکرد شما را بهبود بخشیده و قدرت شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. بعد از هر تمرین از این گوشت مصرف کنید تا ریکاوری شما سریع‌تر انجام شود.

ب) ماهی ماکرل چربی‌سوزی کرده و حال روحی شما را بهتر می‌کند !

اسیدهای چرب موجود در این ماهی باعث ترشح هورمون‌های دخیل در متابولیسم عضلانی (نرخ چربی‌سوزی عضلات هنگام استراحت)، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود وضعیت روحی شما می‌شود. توجه داشته باشید که این ماهی باید بعد از تمرین مصرف شود و خوردن آن قبل از تمرین باعث ایجاد درد در ناحیه شکم می‌گردد.

ج) بروکلی دید را به وسیله ویتامین ها بهبود می بخشد:

ویتامین A با تقویت شبکیه، دید را بهبود می‌دهد. ویتامین C و گلوتاتیون به ریکاوری کمک می‌کنند. بروکلی را به وعده غذایی بعد از تمرین خود اضافه کنید تا جذب ویتامین A به بیشترین مقدار خود برسد.

د) اسفناج استقامت را افزایش می دهد:

اسفناج منبع غنی کلسیم، آهن و روی است و با بهبود گردش خون در بدن، منجر به تقویت دستگاه قلبی-عروقی می‌شود. با افزودن اسفناج به یک وعده ناهارِ کربو-بالا، سرعت ترشح گلوکز به داخل خون را کاهش دهید.

ه) آب چغندر انرژی تان را افزایش می دهد:

ترکیبات نیترات‌دار موجود در آب چغندر با افزایش جریان سوخت و در نتیجه بیشتر شدن سوخت مورد نیاز عضلات، باعث بهبود کارایی و عملکرد عضلات شما می‌شوند. همچنین این ترکیبات مواد زائد را از عضلات دفع می‌کنند. با نوشیدن آب چغندر قبل از هر مسابقه، عملکرد فوق‌العاده ای خواهید داشت و حریفانتان را مغلوب خواهید کرد.

و) ادویه کاری التهاب را کاهش می دهد:

این ادویه باعث کاهش سوزش و التهاب می‌شود و روند ریکاوری را تسریع می‌کند؛ باعث شادابی در تمرینات شده و آمادگی بدنی را افزایش می‌دهد. با افزودن مقداری از آن به گوشت‌های بدون چربی خود را برای نبرد و جدالی دیگر آماده کنید.

ز) چای سبز تمرکز را افزایش می‌دهد:

کافئین موجود در چای سبز سبب افزایش تمرکز درون زمین شده و به چربی‌سوزی در حین تمرینات کمک می‌کند. نوشیدن چای سبز با گشاد کردن عروق خونی سبب اکسیژن‌رسانی بیشتر در بدن می‌شود و استقامت شما را افزایش می‌دهد.

ح) بادام = سوخت ورزش شما:

بادام آمینو اسید لازم برای سنتز کراتین در بدن را تامین می‌کند که نتیجه آن افزایش گردش خون و بازده حداکثری در تمرین است. با اضافه کردن مقداری بادام به شِیک خود در ریکاوری بعد از بازی، به سرعت از فواید آن بهره‌مند شوید.

ط) لوبیاسبز شما را هوشیارتر می کند:

لوبیا سبز منبعی غنی از آمینو اسید تیروزین و ماده شیمیایی لوودوپا، که در مغز انسان یافت می‌شود، است. لوبیا سبز باعث می‌شود که هنگام مسابقه هوشیارتر باشید و مصرف مقداری از آن قبل از تمرین باعث تمرکز شما حین انجام تمرینات می‌گردد.

ی) بلوبری از مصدومیت شما جلوگیری کرده و ریکاوری را سرعت می‌بخشد:

این سوپرمیوه که سرشار از ویتامین C است، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از بروز مصدومیت جلوگیری می‌کند و ضمنا باعث تمرینی پرثمر می‌شود. با مصرف بلوبری در طول روز، آنتی اکسیدان‌ها را به بدن و سیستم ایمنی آن می‌رسانید.

نویسنده: بن ولش
مترجم: علی شرافتی
کاری از گروه فنی آنالیز تاکتیکی