آیا می‌خواهید درباره چگونگی  تبدیل شدن به یک استعدادیاب فوتبال بیاموزید؟ در این مقاله همه نکاتی که درباره مدارک و راه‌های کسب آن برای تبدیل شدن به یک استعدادیاب فوتبال نیاز است گفته خواهد شد.

 

استعدادیاب فوتبال کیست؟

استعدادیاب، کارمند یک باشگاه فوتبال است که مسابقات را تماشا می‌کند تا اطلاعاتی درباره بازیکنان و یا تیم‌های مورد نظر به مربی و یا مدیران باشگاه بدهد. استعدادیاب می‌تواند بازی‌ خرید‌های احتمالی باشگاه، حریفان آینده تیم و یا بازیکنانی که به صورت قرضی در تیم دیگرحضور دارند را تماشا کند.

آن‌ها بازیکنان یا تیم مورد نظر را ارزیابی کرده و یافته‌های خود را به سایر افراد باشگاه منتقل می‌کنند. اساس کار آن‌ها دارای دو جنبه است:

– جستجوی و کشف ابعاد و پارامترهایی که با تحلیل آماری قابل مشاهده نیست؛ همانند شخصیت بازیکن و مواردی شبیه آن و جنبه دیگر

– خلاصه کردن بازی برای صرفه جویی در وقت مربی است.

یک استعدادیاب ممکن است برای برای تماشای یک تیم به دیدن یک مسابقه رفته و آن را ببینید و یا اگر باشگاه درباره بازیکنی تحقیقات ابتدایی را انجام داده و می‌خواهد مطمئن شود که جذب او آیا درست است و یا خیر، استعدادیاب را برای مشاهده بازی آن بازیکن به دیداری خاص بفرستد. یک استعدادیاب همچنین ممکن است به تماشای مسابقه ای برود تا یک تیم را به صورت کلی آنالیز کند؛ این اتفاق باعث می‌شود تا نقاط ضعف و قوت و موارد کلیدی آن تیم را به سرعت در اختیار مربی بگذارد.

 

چگونه می‌توانم استعدادیاب فوتبال شوم؟

برای تبدیل شدن به یک استعدادیاب، باید مدارک این حرفه را کسب کنید. اتحادیه فوتبال انگلیس دوره‌هایی را در زمینه استعدادیابی (در ۵ سطح) ارائه می‌کند که برای بالا رفتن در هرم فوتبال باید آن‌ها را گذراند.

مدارک فقط به رسیدن و صدور مجوز برای انجام کار کمک می‌کند اما شما باید علاوه بر آن ارتباطات خوب، شخصیت مناسبی برای انجام این کار داشته باشید.

 

برای اینکه استعدادیاب فوتبال شویم به چه شرایطی نیاز داریم؟

توجه: اطلاعات زیر جامع نیست و مبتنی بر آموزش در اتحادیه فوتبال انگلیس است. دوره‌ها و مسیر‌ها بسته به فدراسیون‌ها و انجمن‌هایی که مدارک خود را از آن جا دریافت می‌کنید متفاوت است.

 

 

برای کسب مدرک استعدادیابی پنج سطح وجود دارد:

 

۱_سطح ۱ اتحادیه فوتبال انگلیس:

این سطح، یک دوره آنلاین شش قسمتی است که اصول اولیه استعدادیابی را معرفی می‌کند. در این دوره با مسئولیت‌های یک استعدادیاب و نحوه زیر نظر گرفتن و بررسی یک بازیکن در هر سنی آشنا می‌شوید. هر یک از شش قسمت را می‌توان در زمان‌های دلخواه مشاهده کرد و بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه زمان خواهد برد.

 

۲_ سطح ۲ اتحادیه فوتبال انگلیس:

این سطح، یک دوره سه روزه است که براساس اصول گفته شده در سطح یک برگذار می‌شود. همچنین در این دوره، مقدمه‌ای برای نوشتن گزارش یک بازی، نحوه ایجاد و توسعه روابط و نیز نحوه تجزیه و تحلیل پتانسیل یک بازیکن گفته می‌شود.

این دوره برای استعدادیاب‌هایی است که در باشگاه‌های حرفه ای کار می‌کنند و یا می‌خواهد به این کار در چنینی باشگاه‌هایی مشغول شوند؛ این دوره برای شروع سطح ۳ مورد نیاز است.

 

۳_ سطح ۳ اتحادیه فوتبال انگلیس:

در این دوره اصول پیشرفته اسعدادیابی در فوتبال، در ۶ کارگاه دو روزه (در مجموع ۱۲ روز) در طول ۱۰ ماه تدریس می‌شود. بین هر کارگاه مدت زمانی فاصله وجود دارد تا هر چه را که آموختید بتوانید به صورت عملی نیز انجام دهید و کسب تجربه کنید.

این دوره بر افزایش دانش، درک و آگاهی برای شناسایی و جذب بازیکن در مسابقات حرفه ای تمرکز دارد. این سطح، استراتژی و مهارت‌های پیچیده استعدادیابی را آموزش می‌دهد. این دوره برای استعدادیاب‌هایی است که به صورت تمام وقت یا دورهای در یک باشگاه حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند.

 

۴_ سطح ۴ اتحادیه فوتبال انگلیس:

در این سطح، مدیریت استعدادها، استراتژی و رهبری در فوتبال برای افرادی که در سمت استخدام استعدایاب و یا اسعدادیابی ارشد یک مجموعه حرفه‌ای هستند را آموزش می‌دهد.

این دوره شامل ۱۹ روز آموزش در یک دوره ۱۴ ماهه است. کسانی که در این دوره شرکت می‌کنند، مهارت‌های ضروری برای مدیریت یک تیم استعدادیابی و رهبری بخش استعدایابی در سطوح بالا را آموزش می‌بینند.

 

۵- سطح ۴ اتحادیه فوتبال انگلیس(بالاترین سطح):

برای مدیران فنی و افرادی که در بالاترین سطح مشغول به فعالیت هستند برگذار می‌شود. این دوره برای کسانی یا در سمت مدیر فنی مشغول هستند و یا پتانسیل و توانایی رسیدن به چنین موقعیتی را دارند وجود دارد. این دوره در ۲۵ روز تدریس می‌شود که ۲۰ ماه زمان می‌برد. پس از آن امکان هدایت یک مجموعه به عنوان مدیر فنی را خواهید داشت.

سایر مدارک مربیگری نیز به پیشرفت یک استعدایاب کمک می‌کنند و باعث موفقیت او و رشد در حرفه‌اش می‌شوند.

 

 

برای این که یک استعدادیاب فوتبال شوم به چه مهارت‌هایی نیاز دارم؟

داشتن درک خوب از مسابقه و شرایط آن ( به همین دلیل است که داشتن مدارک مربیگری مفید است) و نیز توانایی مشاهده بسیار خوب بسیار مهم است. توانایی تجزیه و تحلیل فوتبال و شناسایی نقاط قوت و ضعف از دیگر ویژگیهای مهم است.

از بعد شخصیتی نیز، توانایی برقراری سریع ارتباطات و انتقال سریع دستاوردها و نکات دریافتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گشاده رویی، صبر، انعطاف پذیری می‌تواند به شما کمک شایانی کند زیرا ممکن است ساعات زیادی در شرایط سفر و یا انتظار باشید.

 

به عنوان یک استعدادیاب فوتبال در چه مشاغلی می‌توانم فعالیت کنم؟

با داشتن مدارک در زمینه استعدادیابی، بسته به توانایی و شرایط خود می‌توانید به استعدادیابی در سطح آماتور،نیمه حرفه ای و یا حرفه ای مشغول شوید. با کسب مدارک و توانایی‌های بیشتر می‌توانید استعدادیاب ارشد و یا مدیر فنی نیز بشوید.

اگر به فکر رفتن به سوی مربیگری و یا تحلیل و آنالیز هستید، مدارک استعدادیابی به شما در استخدام و فعالیت راحت‌تر کمک می‌کند.

 

استعدادیاب‌های فوتبال در چه ساعاتی کار می‌کنند؟

بخش اعظم از کار یک استعدادیاب فوتبال، حضور در مسابقات فوتبال است؛ بنابراین عموما عصر‌ها و نیز آخرهفته‌ها بیشتر مشغول به فعالیت هستند البته ممکن است فرصت‌هایی برای تماشای مسابقات آکادمی‌ها در طول روز و یا هفته به وجود بیاید که این اتفاق چندان مرسوم نیست.

استعدادیاب بودن شامل سفرهای زیادی به نقاط مختلف برای تماشای مسابقات گوناگون می‌شود که باعث افزایش ساعات کاری استعدادیاب‌ها خواهد شد.

 

میزان درآمد یک استعدادیاب فوتبال چقدر است؟

در سطوح بالا میزان درآمد یک استعدادیاب فوتبال مبالغ بسیار قابل توجهی است. البته باید توجه داشت که تعداد زیادی از باشگاه‌ها، چنین توانایی برای پرداخت این دستمزد‌ها را ندارند. به گزارش گلدستور، دستمزد معمول یک استعدادیاب فوتبال بین ۲۰ تا ۳۰هزار پوند در سال است.

 

آیا یک مربی خوب فوتبال بودن؛ می‌تواند به بهتر شدن در استعدادیابی کمک کند؟

قطعا، مدارک مربیگری و آموزش‌های آن به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از بازی داشته باشید. این توانایی باعث می‌شود سنجش توانایی و پتانسیل یک بازیکن و یک تیم به شکل بهتری انجام گیرد.

 

از کجا می‌توان به منایع آنلاین دست پیدا کرد تا باعث شود مربیگری خود را توسعه و بهبود ببخشیم و پیشرفت کنیم؟

منابع مربیگری زیادی به صورت آنلاین در دسترس هستند که در سطوح مختلف و با کیفیت و هزینه‌ها متفاوتی ساخته شده و در دسترس قرار دارند. مربیان و علاقه‌مندان می‌توانند  به آن‌ها دسترسی پیدا کرده و استفاده کنند.

 

منبع: Coaches Voice
مترجم: امیر عباس شریفی
کاری از گروه فنی آنالیزتاکتیکی