اتحادیه فوتبال انگلستان از نتایج تحقیقات اخیری که نشان می‌دهد ضربه‌های مکرر سر می‌تواند باعث بیماری‌های تحلیل کننده مغزی شود استقبال کرده است. تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه‌هاروارد، دانشگاه آکسفورد بروکس و ۱۲ موسسه آکادمیک دیگر شواهدی را نشان می‌دهد که انسفالوپاتی تروماتیک مزمن (CTE) را می‌توان با ضربات نیمه مغزی مانند ضربات سر مرتبط دانست.

تحلیل کنندگان تحقیقات اخیر، خواستار اقدامات برای حفاظت فوری در ورزش‌های تماسی شده‌اند و می‌گویند: «نشانه‌های واضحی وجود دارد که ما را وادار می‌کند تا بر اجرای فوری برنامه‌های کاهش دهنده این بیماری، به ویژه برای کودکان تمرکز کنیم.»

این نوع زوال عقل می‌تواند منجر به تغییرات چشمگیری در خلق و خو، رفتار و شناخت شود و این موضوع غیر قابل درمان خواهد بود. اکنون CTE تنها از طریق معاینه پس از مرگ قابل تشخیص است اما در حال حاضر تلاش‌هایی برای ایجاد نشانگرهای زیستی در داخل بدن انجام می‌شود که در آن بیماری پیش از مرگ نیز قابل شناسایی باشد.

اتحادیه فوتبال انگلستان به پیشرفت در تحقیقات در این زمینه کمک کرده است. پس از مطالعه میدانی، گروه تحقیقاتی ما نیز به همین نتیجه رسیده بود که فوتبال باید به دنبال راه‌هایی برای «به حداقل رساندن و حذف ضربه‌های تکراری سر» باشد.

این موضوع منجر به ایجاد تغییرات اخیر در پروتکل‌های ضربات سر در فوتبال انگلیس شده است؛ جایی که ما جامع‌ترین دستورالعمل‌ها و سخت‌ترین محدودیت‌ها را نسبت به هر نقطه از جهان معرفی کرده‌ایم که بازی جوانان و بزرگسالان را در تمام سطوح پوشش می‌دهد.

ما نیاز به آگاه سازی بیشتری برای والدین، ورزشکاران و سیاستگذاران داریم و در فصل آینده شاهد برنامه‌های آموزشی جدید توسط لیگ‌های حرفه ای به همه بازیکنان خواهیم بود و ما به کار برای ارتقاء بیشتر اگاهی ادامه خواهیم داد.

ما همچنین از توصیه مطالعه برای درک بهتر مکانیسم CTE و توسعه نشانگرهای زیستی برای تشخیص CTE در داخل بدن استقبال می‌کنیم. در گذشته در مورد این موضوع با کارگروه تحقیقاتی خود صحبت کرده‌ایم و آن‌ها توصیه کرده اند که ما بر روی تحقیقاتی خاص در فوتبال تمرکز کنیم.

اتحادیه فوتبال انگلستان حذف ضربه سر را در تمام گروه‌های سنی زیر ۱۲ سال آزمایش خواهد کرد. با شروع فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲، اتحادیه همچنین راهنمایی‌هایی را ارائه کرده بود که بازیکنان حرفه ای را به ۱۰ ضربه پرقدرت سر محدود می‌کرد.

قوانین جدید مربوط به ضربه مغزی در فوریه ۲۰۲۱ به لیگ برتر معرفی شدند که به بازیکن مشکوک به آسیب مغزی اجازه می‌دهد بدون از بین رفتن تعداد تعویض‌ها با بازیکنی دیگر جایگزین شوند.

 

منبع: The Athletic
مترجم: امیرمهدی نبوی
کاری از گروه فنی آنالیز تاکتیکی